Okul öncesi dönem çocuklarında problemli medya kullanımı ve akran zorbalığı ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between problematic media use and peer bullying in preschool children
- Tez No: 881725
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi eğitime devam eden 48 ay ve üzeri çocukların problemli medya kullanımı ile akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda araştırma 2022-2023 eğitim- öğretim yılı içinde Rize merkezde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıfları, bağımsız anaokulları ve uygulama anaokullarına devam eden 48 ay ve üzeri 316 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanması için“Genel Bilgi Formu”,“Problemli Medya Kullanım Ölçeği (PMKÖ)”ve“Zorba ve Kurban Çocuk Davranışlarını Değerlendirme Formu (ZKÇDDF)”kullanılmıştır. Verilerin analizi için ise SPSS paket programında, bağımsız değişkenlerin sayısına göre t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkiye ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocukların cinsiyet, baba öğrenim durumu, devam ettiği okul türü, günlük ortalama teknolojik ürünlerle geçirdiği süre ve kullandığı teknolojik araç sayısı değişkenleriyle problemli medya kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Çocukların cinsiyet, kardeş sayısı, anne ve babaların öğrenim durumu, babaların çalışma durumu, olumsuz yaşam deneyimi değişkenleriyle zorba çocuk davranışları arasında; çocukların yaş değişkeniyle kurban çocuk davranışları arasında; çocukların günlük ortalama teknolojik araçlarla geçirdiği süre değişkeni ile zorba ve pasif zorba çocuk davranışları arasında; çocukların kullandığı teknolojik araç sayısı ile pasif zorba çocuk davranışları arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür.Ayrıca çocukların problemli medya kullanımı ile zorba ve kurban çocuk davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the relationship between problematic media use and peer bullying behaviors of children aged 48 months and above attending pre-school education. In this context, the research was conducted with 316 children aged 48 months and above attending kindergartens, independent kindergartens and practice kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the center of Rize in the 2022-2023 academic year.“General Information Form”,“Problematic Media Use Scale (PMKS)”and“Bully and Victim Child Behavior Evaluation Form (ZKÇDDF)”were used to collect data in the study. To analyze the data, t-Test and One-Way Analysis of Variance were applied in the SPSS package program, depending on the number of independent variables. In significant differences, the Bonferroni test was used to examine group differences. The relationship between the variables was examined with the Pearson Product Moment Correlation Coefficient. As a result of the research, it was seen that there was a statistically significant difference between the variables of children's gender, father's education level, type of school attended, average daily time spent with technological products and number of technological tools used and problematic media use. Between the variables of children's gender, number of siblings, education level of mothers and fathers, working status of fathers, negative life experience and bullying child behaviors; between the age variable of children and child victim behavior; between the variable of average daily time spent by children with technological devices and bullying and passive bullying child behaviors; It was observed that there was a statistically significant difference between the number of technological devices used by children and passive bullying child behaviors. Additionally, it was determined that there was a positive significant relationship between children's problematic media use and bully and victim child behaviors.