Hasan Özgen belgesel filmlerinin kültürel miras açısından göstergebilimsel çözümlemesi
Semiotic analysis of Hasan Ozgen documentary films in terms of cultural heritage
- Tez No: 881760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışma, Hasan Özgen belgesellerinde koruma politikaları çerçevesinde kültürel mirasın nasıl değerlendirildiği üzerine hazırlanmıştır. Toplumların geçmişten aldığı mirası ve bu mirası koruma yolundaki gösterdiği çabanın kimlik mücadelesi vermek olduğu düşüncesinden yola çıkarak, bu yöndeki mimari mirasımızın örneklerinin Özgen belgesellerinde nasıl işlendiği incelenmektedir. Göstergebilimle belgesellerde ortaya çıkan anlam örüntüleri ve görsel doku, Özgen ile yapılan görüşme sonrası yönetmenin bakış açısıyla tamamlanmış ve aktarılan ile yansıyan görüntüler arasındaki ilişkisel bütünlük çalışmada temel alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kültürel miras ve belgesel sinema arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmaktadır. Hasan Özgen'in de bir belgeselci olarak kültürel mirasın sürekliliğini devam ettirmesi açısından belgeselleriyle toplumsal hafızaya önemli bir katkı yaptığı görülmektedir. Çalışmanın analiz kısmında filmlerin kültürel miras ve koruma politikalarına yönelik önemli mesajları barındırdığı görülmektedir. Çalışmanın analiz kısmında her bölgenin kendine özel durumları yansıtılmasına rağmen, aynı sorunlar ve çözümlerle karşı karşıya kaldığı anlatılmaktadır. Bu anlamlı ilişki hem görüntü düzleminde hem de içerik anlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is prepared on how cultural heritage is evaluated within the framework of protection policies in Hasan Özgen's documentaries. Based on the idea that the heritage inherited from the past and the efforts to protect this heritage represent a struggle for identity, the study examines how examples of our architectural heritage are depicted in Özgen's documentaries. The patterns of meaning and visual texture that emerge in the documentaries through semiotics are completed with the director's perspective following an interview with Özgen, and the relational integrity between the conveyed and reflected images is fundamental to the study. The results of this study reveal a significant relationship between cultural heritage and documentary cinema. It is seen that Hasan Özgen, as a documentary filmmaker, makes an important contribution to social memory through his documentaries in terms of maintaining the continuity of cultural heritage. The analysis part of the study shows that the films contain important messages regarding cultural heritage and protection policies. Although the specific situations of each region are reflected, it is explained that they face the same problems and solutions. This meaningful relationship is evaluated both on the visual plane and in terms of content.