Soğuk uygulama yönteminin ameliyat sonrası erken dönemde bulantı kusmaya etkisi- randomize kontrollü çalışma
The effect of cold application method on nausea and vomiting in the early postoperative period - randomized controlled study
  1. Tez No: 881761
  2. Yazar: NİGAR AK TÜRKİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma soğuk uygulama yönteminin am eliyat sonrası erken dönem bulantı kusma ve antiemetik ilaç gereksinimi üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak laparoskopik kolesistektomi uygulanan 60 hasta ile 10.01.2023 22.02.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Has talar müdahale ve kontrol grubu olarak 30 kişilik iki gruba ayrıldı. Müdahale grubuna ameliyat sonrası bakım ünitesinde ense bölgesine soğuk jel paketi ile 5 dk soğuk uygulama yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Veriler ameliyat önces i ve ameliyat sonrası 0. dk , dk , 2.ve 6. saatte toplandı. Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalara soğuk uygulama yapıldığında kontrol grubuna göre 5. dk ve 6.saatte bulantı şiddetinde anlamlı farklılık olmadığı (p>0.05) ancak 2.saatte bulantı şi ddetinin azalmasında etkili olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 10.01.2023 and 22.02.2024 with 60 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy as a randomized controlled experimental study, in order to evaluate the effect of cold application on early postoperative nause a and vomiting and antiemetic drug requirements. Patients were divided into two groups of 30 patients as intervention and control group. The intervention group received cold application to the nape of the neck with a cold gel pack for 5 minutes in the post operative care unit. The control group did not receive any intervention. Data were collected preoperatively, 0.min, 5. min, 2.and 6 hours postoperatively. It was determined that 5 minutes cold application with cold gel pack to the nape of the neck of the p atients who underwent laparoscopic cholecystectomy did not show a significant difference in the severity of nausea at 5.min and 6.h compared to the control group, but it was effective in decreasing it at 2.h (p0.05).