Murat Höyük Erken Tunç Çağı III seramikleri
Murat Höyük Early Bronze Age III ceramics
  1. Tez No: 881764
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜTÜNCÜLER BİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 638
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda artan arkeolojik çalışmalar, bölgenin kültürel açıdan değerlendirilmesine olanak sağlamıştır; özellikle Tunç Çağı'na ait veriler artmıştır. Murat Höyük, Bingöl İli'ndeki Solhan İlçesi- Murat Köyü'nde yer almaktadır. 2019 yılında, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi başkanlığında başlatılan kurtarma kazıları 2019 yılında tamamlanmıştır. Höyükte Erken Tunç. Çağı'ndan Geç Demir Çağı'na kadar uzanan tabakalar ve çok sayıda buluntu gün ışığına çıkarılmıştır. Murat Höyük kazılarında, Erken Tunç Çağı'na ait tek avlu çevresinde beş mekândan oluşan yapılaşma saptanmıştır. Bu tez çalışmasının konusunu oluşturan Erken Tunç Çağı seramikleri yapının içinde yoğun olarak ele geçmiştir; çeşitli kaplara ait 1015 seramik parçası tipolojik ve kronolojik açıdan incelenmiştir. Ayrıca, arkeometrik analizler yapılmış ve ham madde kaynağı saptanmaya çalışılmıştır; kil analizleriyle elde edilen sonuçlar, yakın çevreden alınan kil örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Form dizisi çömlek, çanak, bardak, maşrapa, kadeh, akıtacaklı kap, tepsi ve küpten oluşmaktadır. Mimari yapı ile birlikte malzeme değerlendirildiğinde, bu alanın ev yapıları olduğu ve ele geçen seramiklerin günlük hayatta kullanıldığı anlaşılmıştır. Araştırmalarda, Murat Höyük yapılaşması ve buluntularının, Yukarı Fırat Havzası özellikleri gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased archaeological studies in the Eastern Anatolia Region in recent years have made it possible to evaluate the region culturally; especially Bronze Age data has increased. Murat Höyük is located in the village of Murat in the Solhan district of Bingöl province. In 2019, the salvage excavations initiated under the presidency of the Elazığ Museum of Archaeology and Ethnography of the Ministry of Culture and Tourism were completed in 2019. Layers and numerous finds dating from the Early Bronze Age to the Late Iron Age were unearthed at the höyük. In the Murat Höyük excavations, a structure consisting of five rooms around a single courtyard belonging to the Early Bronze Age was identified. The Early Bronze Age ceramics, which form the subject of this thesis study, were found densely inside the structure; 1015 ceramic fragments belonging to various vessels were examined typologically and chronologically. In addition, archaeometric analyzes were performed and an attempt was made to determine the source of the raw material; The results obtained with clay analyzes were compared with clay samples taken from the immediate vicinity. The form series consists of pots, bowls, cups, pitchers, goblets, nipple cups, trays and jars. When the material is evaluated together with the architectural structure, it is understood that this area is residential buildings and that the ceramics found were used in daily life. In the researches, it was determined that the Murat Höyük structures and findings exhibit Upper Euphrates Basin characteristics.