Sosyal bilgiler dersinde argümantasyon temelli öğretimin öğrencilerin bilimsel değerlere ve yenilikçi düşünme eğilimlerine etkisi
The effect of argumentation-based instruction i̇n social studies on student's scientific values and innovative thinking tendencies
- Tez No: 881773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAVİ AKKAYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, ilköğretim 7.sınıf sosyal bilgiler dersi“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanı dahilinde uygulanan Argümantasyon Temelli Öğretim yönteminin, öğrencilerin bilimsel ve yenilikçi düşünme eğilimleri üzerindeki etkisinin var olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Aydın'ın Efeler ilçesindeki bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma araştırma deseninin açımlayıcı sıralı örnekleme yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma, araştırma ve referans gruplarında bulunan toplam 62 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Argümantasyon temelli öğretim yöntemin uygulanmasında, ünitenin konularıyla alakalı ders planları, etkinlikler ve dersin işlenişi tartışmacı bir ortam yaratabilmeye yönelik hazırlanmıştır. Referans grubuna ise, mevcut program kullanılarak dersler işlenilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda, bilimsel eğilim ölçeği ve yenilikçi düşünme eğilimi ölçeği ilk-ölçüm ve son-ölçüm olarak hem araştırma grubuna hem de referans grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise, araştırma grubu öğrencilerine uygulamayla ilgili yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmanın verilerinin analizine göre, araştırma grubunun bilimsel eğilim ölçeğinden aldıkları ilk-ölçüm ve son-ölçüm puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Referans grubunda da ilk-ölçüm ve son-ölçümlerde anlamlı bir farklılığın olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, araştırma grubu ve referans grupları arasında bilimsel eğilim ölçeğinde sonölçümlerde araştırma grubuna yönelik anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yenilikçi düşünme ölçeği üzerinde ise, araştırma grubunun ilk-ölçüm ve son-ölçüm sonuçları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu gözlemlenmiştir. Referans grubunda ise, yenilikçi düşünme eğiliminde ilk-ölçüm ve son-ölçümleri arasında herhangi bir anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Her iki grubun yenilikçi düşünme ölçeği üzerinde ise, araştırma grubunun referans grubuna göre son-ölçümlerde anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya konulmuştur. Yapılan görüşmelerde ise, öğrencilerin Argümantasyon Temelli Öğretim hakkında görüşleri genellikle pozitif yönde olmuştur. Araştırmanın bulguları ışığında, uygulamanın ortaokul öğrencilerinin bilimsel ve yenilikçi düşünme eğilimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine whether the Argumentation-Based Teaching method, applied within the“Science, Technology, and Society”learning area of the 7th-grade social studies course in primary school, affects students' scientific and innovative thinking tendencies. The study was conducted at a public school in the Efeler district of Aydın during the 2022-2023 academic year. A mixed research design, incorporating both qualitative and quantitative research techniques, was analyzed using a sequential sampling method. The research involved a total of 62 students divided into research and reference groups. For the implementation of the argumentation-based teaching method, lesson plans, activities, and instructional strategies related to the unit topics were prepared to create an argumentative environment. In contrast, the reference group was taught using the existing curriculum. In the quantitative dimension of the study, the scientific tendency scale and the innovative thinking tendency scale were administered to both the research and reference groups as pre-test and post-test measurements. In the qualitative dimension, a semi-structured interview form regarding the application was administered to students in the research group. Analysis of the research data revealed no significant difference between the pre-test and post-test scores of the research group on the scientific tendency scale. Similarly, no significant difference was found in the pre-test and post-test scores of the reference group. However, a significant difference was detected in the post-test scores between the research group and the reference group on the scientific tendency scale, favoring the research group. On the innovative thinking tendency scale, a significant difference was observed between the pre-test and post-test results of the research group, while no significant difference was found in the reference group. Additionally, the research group showed a significant difference in post-test scores on the innovative thinking tendency scale compared to the reference group. The interviews indicated that students' opinions on Argumentation-Based Teaching were generally positive. In light of the findings, it was observed that the application positively impacted secondary school students' scientific and innovative thinking tendencies.