Reading suicide beyond the ending: The Awakening and The Bell Jar
Metnin ötesinde devam eden intiharı okumak: The Awakening and The Bell Jar
  1. Tez No: 881774
  2. Yazar: IBTISAM AL-GBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı dönemlerde geçen iki eseri, Kate Chopen'in The Awakening (1899) ve Sylvia Plath'in The Bell Jar (1963) başlıklı romanlarını kadınların yaşadıkları travma bağlamında incelemektir. Bu romanların kahramanların toplumsal normlara hangi açıdan bağlı oldukları ve hangi yönlerden bu normlardan saptıkları analiz edilecektir. Viktorya döneminden savaş sonrası döneme kadar kadına yönelik algılar, kadınların bireysel deneyimi ve bunların cinsiyetçi normlar tarafından nasıl şekillendirildiği tartışılacaktır. Kadınların hayattaki nihai amaç olarak evde mutluluktan başka bir şey istememesi gerektiği düşüncesinin yarattığı sonuç araştırılacaktır. Her iki romanın kadın kahramanları farklı dönemlere ve farklı sosyal sınıflara mensup olmalarına rağmen benzer durumlarla hem başa çıkmak hem de hayatta kalmaya çalışmak zorunda oldukları için benzer sosyal ve psikolojik sorunlar yaşıyor. Bu tezin amacı farklı zaman ve toplumlardan iki farklı kadının aynı travmatik durumda kalmalarının nedenlerini ve Chopin ile Plath'ın eserlerini neden bu şekilde sonlandırdıklarını sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare and discuss two novels set in different periods, The Awakening (1899) by Kate Chopin, and The Bell Jar (1963) by Sylvia Plath. The protagonists of these novels will be scrutinised in order to see the ways in which they adhere or deviate from the prevailing societal norms. The conceptions of femininity and the development of the female experience from the Victorian to post-war American eras will also be explored in order to see how they are shaped by sexist norms. The idea that women should strive for nothing but happiness at home as the ultimate aim in life will be analysed. Although the women protagonists of both novels belong to different eras and different social classes, they have similar social and psychological problems because they both have to cope with and try to survive in similar situations Hence, the objective of this thesis is to analyse the reasons why two different women from different time and society converge in the same traumatic situation and why Chopin and Plath end their works in the ways that they do.