21. yüzyılda Türkiye-Afrika ilişkileri: Ekonomik diplomasi
Turkey-Africa relations in the 21st century: Economic diplomacy
  1. Tez No: 881781
  2. Yazar: EMRAH ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeyi hedefleme çabası, özellikle Soğuk Savaş sonrasında belirlenen bir hedef olmasına rağmen, bu hedef ancak 21. yüzyılın ilk on yılında gerçekleşebilmiştir. Bu dönemde önemli ticaret hacmi gelişmeleri yaşanmıştır. Türkiye'nin 90'ların ortalarından 2000'lerin başlarına kadar Afrika ile ticarette bir ticaret açığı yaşamasının ardından, sonraki dönemde durağanlık ve çeşitli krizlerin etkisiyle bir ticaret fazlası durumuna geçmiştir. Coğrafi ve tarihsel olarak, Türkiye'nin ticareti öncelikle Kuzey Afrika ülkeleriyle gerçekleşmektedir. Afrika'nın Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmindeki payı giderek artmasına rağmen, bu pay Asya ve Avrupa'ya kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkiler henüz tam anlamıyla gelişmemiş olup, bunun temel nedeni birçok Afrika ülkesinin eski sömürgeler olmasıdır. Ancak, Türkiye'nin Afrika'ya coğrafi yakınlığı, Afrika ülkelerinin tarımsal ve gıda ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'nin Afrika kıtası ile ticaretini analiz etmeyi ve bu ticaret ilişkisindeki fırsatları, tehditleri, güçlü ve zayıf yönleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu ilişkileri bu çerçeve içinde geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The target of enhancing economic relations with African countries was outlined within Türkiye's vision, particularly after the Cold War, but significant progress in this regard was only achieved in the first decade of the 21st century. This period saw notable developments in trade volume. Initially experiencing a trade deficit with Africa from the mid-90s to the early 2000s, Türkiye transitioned to a surplus position in subsequent years due to stagnation and the impacts of various crises. Geographically and historically, Türkiye primarily engages in trade with North African countries. Despite Africa's increasing share in Türkiye's total foreign trade volume, it remains notably lower compared to Asia and Europe. Relations between Türkiye and Africa haven't yet reached their full potential, largely due to the colonial histories of many African countries. However, Türkiye's geographical proximity to Africa presents a significant opportunity to meet the agricultural and food needs of African nations. Against this backdrop, this study aims to analyze Türkiye's trade with the African continent, highlighting the opportunities, threats, strengths, and weaknesses inherent in this trade relationship. Additionally, the study offers recommendations aimed at enhancing these relations within this framework.