The development of an ICT-integrated guideline for high school 3d geometry lessons based on the perceptions of pre-service teachers and their instructors
Öğretmen adayları ve eğitmenlerinin algılarına dayalı lise 3 boyutlu geometri dersleri için BİT entegreli klavuz geliştirilmesi
- Tez No: 881780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA ALEXANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT), bilgi işleme, iletişim, depolama ve dağıtım için kullanılan teknolojilerin bir koleksiyonunu içerir. Eğitimde BİT teknolojilerinin kullanımının birçok faydası vardır. Özellikle matematikte BİT araçları problem çözme becerilerini geliştirmekte, öğrenci katılımını arttırmakta ve soyut kavramların görselleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, matematik öğretmeni adaylarının 3D Geometri derslerinde BİT araçlarını kullanmanın etkililiği ve zorluklarına ilişkin algılarının farklı üniversiteler arasında nasıl değiştiğini araştırmaktır. Araştırmanın ikinci amacı ise farklı üniversitelerdeki Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme derslerinin matematik öğretmeni adaylarını 3D Geometri derslerine BİT araçlarını etkili bir şekilde entegre etmeye hazırlamada ne kadar yeterli olduğunu araştırmaktır. Son olarak, çalışma farklı üniversitelerdeki öğretim elemanlarının BİT araçlarını nasıl algılayıp entegre ettiklerini ve öğretmen adaylarının bu araçları kullanma konusundaki yeterliliklerini geliştirmek için algılanan yararların, zorlukların ve etkili stratejilerin neler olduğunu belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Information and Communications Technology (ICT) involves a collection of technologies used for information processing, communication, and distribution. In education, the use of ICT technologies has several benefits. Especially, in mathematics, ICT tools improve problem-solving abilities, increase student engagement, and help to visualize abstract concepts. The primary aim of this study was to explore how pre-service mathematics teachers' perceptions in regard to effectiveness and challenges of using ICT tools in 3D Geometry lessons vary across different universities. The secondary purpose of the study was to investigate how sufficient are the Instructional Technology and Material Development courses at different universities in preparing pre-service mathematics teachers to integrate ICT tools effectively in 3D Geometry lessons. Lastly, the study aimed to identify how instructors at different universities perceive and integrate ICT tools, and what are the perceived benefits, challenges, and effective strategies for developing pre-service teachers' competency in using these tools.