Dökümhanelerde TAGUCHİ deney dizaynının uygulanması
A Sample desing of experiment and TAGUCHİ experimental desing in the foundry
- Tez No: 88179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüz koşullarında Üretimin hedefi ; ' Hatayı ayırmak ' değil, Potansiyel hata nedenlerini belirleyip ' Hatanın çıkmamasını ' sağlamaktır. Bu amaç için yapılması gereken ; Tasarım ve Mühendislik kademesinde, ürünün optimum şartlarının belirlenmesi ve Üretim aşamasında ise bu şartların kontrolünün yapılmasıdır. Bu gün için ' Sürekli Gelişme ' olgusu ; şirketlerin rekabet ortamında yaşayabilmesi için tek ve en önemli dayanaklarıdır. Bu tez çalışmasında Sürekli Gelişme olgusunda önemli bir yer tutan ' Deney Dizayn' lannın tanıtımı ile Taguchi deney dizaynının ve felsefesinin bir örnek çalışma ile açıklaması amaçlanmıştır. Yine bu çalışma kapsamında Taylor modeli yönetim anlayışı ile Toplam Kalite Yönetimi anlayışı arasındaki farklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
A SAMPLE DESING OF EXPERIMENT AND TAGUCHI EXPERIMENTAL DESING IN THE FOUNDRY SUMMARY At the Nowadays conditions. "Production target is not find out to fault, it's detection to potential failure 's effects and lost failure for this goals. We have to appear product's optimium condition and during to manufacturing being to control.These events get realized on the desing and engineering. Now the first aim ; ' Continious developments ' for company's Whats get on a rivary it's most important things in the thesis.Within ' Continious development ' aims for desing of experiment with Taguchi experimental desing and phisilogical example. At the same time. Difference between Model of Taylor management with T.Q. M XI