İzmir ve yöresinde üretilen hazır betonların sınıf dayanımlarına göre istatistiksel incelenmesi ile kür şartlarının beton dayanımlarına olan etkileri
Statistical evaluation of ready-mix concrete produced in İzmir and the region according to class strength and the effects of cure conditions on concrete strength
- Tez No: 88178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Anahtar Kelimden Beton, Hazar Beton Kür Koşullan, İstatistik, Basınç Dayanımı Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, İzmir ve yöresinde üretim yapan Hazır Beton firmalarından Çimbeton ve Batıbeton firmaları ile ilgili genel bilgiler incelenerek bunların yaptıkları istatistiksel çalışmalar gösterilmiştir. Bu istatistiksel çalışmalar ışığında Hazır Beton'un bölgedeki gelişimi araştırılmıştır. Betonun basmç dayanımına etkiyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar, çimento ile ilgili faktörler, su miktarı ile ilgili faktörler, beton kompasitesi, dış etkiler(kür koşullan), deney koşullandır. Bu tezde betonun basınç dayammına etkiyen faktörlerden kür koşullan deneysel çalışma olarak incelenmiş ve üretilen hazır betonlardan BS 14, BS 18 ve BS 20 sımflanndan 15x15x15 cm boyutlannda küp numuneler alınarak çeşitli kür koşullannda beton basınç dayanımlan 7 ve 28 günlük olarak ölçülmüştür. Bu deney çerçevesinde laboratuvar şartlannda oluşturulan kür şartlan ise: a) 20 °C su içerisinde (Bağıl Nem: % 100) b) 40 °C su içerisinde (Bağıl Nem: % 100) c) Kapalı ortamda kuru olarak (Sıcaklık: 25-30°C, Bağıl Nem: % 5 'den az) d) Kapalı ortamda yaş olarak (Sıcaklık: 25-30°C, Bağıl Nem: %80-90 arası) e) Dışanda kuru olarak (Sıcaklık: 20-25°C, Bağıl Nem: % 10'dan az) f) Dışanda yaş olarak (Sıcaklık: 20-25°C, Bağıl Nem: %10-40 arası) VIIIolarak hazırlanmıştır. Daha sonra oluşturulan bu kür şartlarında saklanan küp numuneler 7 ve 28 günlük olarak kırılmış ve beton basınç dayanımları belirlenmiştir. Elde edilen deney sonuçları çerçevesinde kullandığımız betonların dayanımlarının en iyi sonucu vermesi için saklanması gereken en ideal koşulların hangisi olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
STATISTICAL EVALUATION OF READY-MIX CONCRETE PRODUCED IN İZMİR AND THE REGION ACCORDING TO CLASS STRENGTH AND THE EFFECTS OF CURE CONDITIONS ON CONCRETE STRENGTH SUMMARY Keywords Concrete, Ready-mix concrete, Cure conditions, Statistical, Compressive strength In this master's thesis study, general information about Çimbeton and Batibeton, which are among the ready-mix concrete companies that operate in İzmir and the region, have been investigated and the statistical studies that these companies have conducted have been shown. Using these studies the development of ready-mix concrete her been investigated. There are various factors that affect the compressive strength of concrete. These are, factors related to cement, factors related to the amount of water used, compacity of concrete, external effects(cure conditions) and test conditions. In this thesis, among the factors that affect the compressive strength of concrete, the cure conditions are investigated as an experimental study, and taking cubic specimens of 15x15x15 cm dimensions, from the produced ready-mix concrete classes C 14, C 18 and C 20, the 7 and 28 days compressive strengths of these specimens are measured under various cure conditions. The cure conditions that are generated under laboratory conditions have been prepared as: a) In water at 20 °C (Relative humidity: % 100) xb) In water at 40 °C (Relative humidity: % 100) c) Dry in interior environment (Temperature: 25-30 °C, Relative humidity: % 5 and less) d) Wet in interior environment(Temperature:25-30°C, Relative humidity: between %80-%90) e) Dry in exterior environment (Temperature:25-30°C, Relative humidity: %10 and less) f) Wet in exterior environment (Temperature:25-30°C, Relative humidity: between %10-%40) Later, the cubic specimens that were kept under these cure conditions have been crashed at 7 and 28 days and their compressive strengths have been determined. Regarding the test results obtained, it has been tried to determine the most ideal conditions that would yield the best strength for the concrete used. XI