Sosyal medya fenomeni öğretmenlerin eğitime yansıması hakkında eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri
Opinions of education administrators and teachers on the reflection of social media phenomena teachers on education
  1. Tez No: 881792
  2. Yazar: ORHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma Sosyal Medya Fenomeni Öğretmenlerin öğrencilerin eğitimine yansımasına ilişkin okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve fenomen öğretmenlerin görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma temel nitel araştırma modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı eğitim kurumlarında görev yapan 38 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nitel araştırmalarda sıkça kullanılan, derinlemesine bilgi elde etmeye olanak sağlayan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler tümevarımsal bir yöntemle analiz edilmiştir. Verilerin analizi için katılımcılardan sözlü olarak alınan cevaplar yazılı doküman haline getirilmiştir. Bu dokümanlardan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Katılımcılarının görüşleri; içerik analizi doğrultusunda kod, alt tema ve ana temalara ayrılmıştır. Araştırma sonucunda fenomen öğretmenlerin, eğitim-öğretimdeki olumlu etkilerine rağmen sürekli görünür olmak ve içerik oluşturma ihtiyacı sebebiyle hem fenomen öğretmenler hem öğretmenler hem de okul yöneticileri tarafından eğitim-öğretime olumsuz etkisi olabileceğine dair görüşler belirlenmiştir. Son olarak ulaşılan bulgular ve sonuçlara göre çeşitli tespitler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the views of school administrators, teachers and phenomenon teachers on the reflection of Social Media Phenomenon Teachers on students' education. The research was designed according to the basic qualitative research model. The study group of the research consists of 38 teachers working in educational institutions affiliated to Kocaeli Provincial Directorate of National Education. Semi-structured interview technique, which is frequently used in qualitative research and enables in-depth information, was used as a data collection tool. The data obtained from the research were analyzed inductively. For the analysis of the data, the answers received verbally from the participants were transformed into written documents. Content analysis was used to analyze the data obtained from these documents. The opinions of the participants were divided into codes, sub-themes and main themes in line with the content analysis. As a result of the research, despite the positive effects of phenomenon teachers on education, the opinions of both phenomenon teachers, teachers and school administrators that social media phenomenon teachers may have a negative impact on education due to the need to be constantly visible and create content were determined. Finally, according to the findings and results, various determinations were made and suggestions were made.