Planning for sustainable mountain tourism in protected areas: utilizing mountaineers' know-how from Aladağlar
Korunan alanlarda sürdürülebilir dağ turizminin planlanması: Aladağlar'da dağcıların bilgi birikiminden faydalanılması
  1. Tez No: 881809
  2. Yazar: AYDAN ÖZKİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SALMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, turizm alanında turistlerin genellikle sadece tüketiciler olarak görüldüğü tipik tasvire alternatif bir bakış açısı sunmaktadır. Turizmin koruma ve sürdürülebilir kalkınma ile ilişkilendirildiği durumlarda bile, turist genellikle doğal kaynakların ve ekosistem işlevlerinin korunması gibi kolektif bir amacı desteklemekten uzak, bireysel ilgi alanlarına veya yaşam tarzına sahip bir kişi olarak görülmektedir. Buna karşın, bu çalışma turistleri etkili kolektif eylemler gerçekleştirebilen bir grup olarak değerlendiren yeni bir perspektif sunmaktadır. Bu tür eylemler 'sorumlu turist' kavramının geleneksel imajından farklı olsa da önemlidirler. Çalışmanın odak noktası, kulüpler altında örgütlenen ve doğa meraklılarının uluslararası bir ağına dönüşen bir topluluk olan dağcılardır. Bu tez, nitel araştırma yoluyla onların kolektif davranışlarını ve organizasyon yöntemlerini incelerken, dağcıların yolculukları öncesinde, sırasında ve sonrasında 'davranış kurallarını' araştırmaktadır. Ayrıca, bir turizm destinasyonu olan Aladağlar Milli Parkı bağlamında, dağcıların doğa temelli turizmin artan popülaritesine olan tepkilerini sorgulamaktadır. Tez, dağcıların Aladağlar'ın Milli Park olarak ilan edilmesinden önce bile aktif olarak alana“göz-kulak”olduklarını ve Aladağlar'ın gelişimini etkilediklerini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an alternative view to the typical depiction of tourists in tourism scholarship, which often sees them solely as consumers. Even in cases where tourism is linked to conservation and sustainable development, the tourist is frequently viewed as an individual whose personal interests or lifestyle may not support the collective goal of preserving natural resources and ecosystem functions. In contrast, this study introduces a new perspective, considering tourists as a group capable of impactful collective actions. Although these actions may differ from the traditional image of a 'responsible tourist', they are significant. The focus is on mountaineers, a community with a history of organizing under clubs and evolving into an international network of nature enthusiasts. This thesis examines their collective behaviors and organizational methods through qualitative research, investigating mountaineers' 'codes of conduct' before, during, and following their journeys. The study also examines their reactions to the increasing popularity of nature-based tourism, particularly in the context of Aladağlar National Park, an emerging tourist destination. The thesis argues that mountaineers have actively 'kept watch' over and influenced the development of Aladağlar since before its designation as a National Park.