From Pammakaristos Monastery to Fethiye Mosque: Life of a multi-layered monument
Pammakaristos Manastırı'ndan Fethiye Camii'ne: Çok katmanlı bir anıtın öyküsü
- Tez No: 881810
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, günümüzde İstanbul'da Balat mahallesinde yer alan Fethiye Camii'nin Rum Ortodoks ve İslam mimarisi olarak sahip olduğu iki katmanlı mirasını incelemektedir. Büyük bir kısmı on üçüncü yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı, Palaiologos İstanbul'unda bir manastır işlevini üstlenmiştir. 1453'te, şehrin II. Mehmed tarafından fethinin ardından yeniden kurulan Rum Ortodoks patrikliği, bin yaşında ve yorgun bir yapı olması sebebiyle Havariler Kilisesi'nden, daha iyi durumda bulunan Pammakaristos Manastırına taşınmıştır. İki yüzyıla yakın bir süre Patrikhaneye ev sahipliği yapmış olan bu yapı, on altıncı yüzyılın sonuna doğru, sultan III. Murad'ın emriyle, bir zaferi anmak üzere“Fethiye”ismiyle camiye dönüştürülmüştür. Bu çalışmada, patrikhane görevi yapmakta olan bu yapının bir Cuma camiine dönüşümü hususu farklı kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır. Siyasi, hukuki, kurumsal, mimari, ve kentsel uzantılarıyla beraber, bu dönüşümün hem arka planı, hem de dönüşüm sonrasında on sekizinci yüzyılın sonuna dek yapı ve çevresinde sürecek olan değişimlere dair birtakım sorulara yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Greek Orthodox and Islamic pasts of the present-day Fethiye Camii, previously the Pammakaristos Monastery, located in Balat in the present-day Istanbul. This monument, having mostly built in the thirteenth and early fourteenth centuries, had served as a monastery in the Palaiologan Constantinople. Subsequent to the conquest of the city by Mehmed II, the reestablished Greek Orthodox Patriarchate was placed in this monastery after the abandonment of the exhausted and nearly thousand-year-old church of Holy Apostles, and thanks to Pammakaristos' well-preserved state and sufficient facilities for such a task. After fulfilling this task as the patriarchal seat for almost two centuries, the monastery was converted into a mosque by the order of sultan Murad III in the late sixteenth century. In this study, the conversion of the patriarchal seat into a Friday mosque has been investigated with reference to its political, legal, institutional, architectural and urban associations, as well as the aftermath of this conversion until the end of the eighteenth century.