Metabolik sendromlu yetişkinlerde oleuropein maddesinin kan parametrelerine ve inflamatuvar belirteçlere etkisi
Effects of oleuropein on blood parametres and inlammatory markers in adults with metabolic syndrome
- Tez No: 881814
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL ALPHAN, DOÇ. DR. HANDE İKİTİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, metabolik sendromu (MetS) olan bireylerin tıbbi beslenme tedavisine (TBT),“oleuropein”maddesinin eklenmesinin bireylerin antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, hekim tarafından MetS tanısı almış 18-49 yaş arası 34 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılar sadece TBT alan grup (Kontrol grubu, n=17) ve TBT + 400 mg oleuropein alan grup (Deney grubu, n=17) olarak 2 gruba randomize edilmiştir. Tüm katılımcılar 6 hafta süreyle takip edilmiş, müdahale öncesi demografik bilgileri içeren anket formu ve üç günlük besin tüketim kaydı yüz yüze görüşmelerde araştırmacı tarafından doldurulmuş, müdahale öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreleri ve antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından kayıt altına alınmıştır. Müdahale öncesi gruplar tüm veriler açısından homojen dağılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of adding oleuropein to the medical nutrition therapy (MNT) of individuals with metabolic syndrome (MetS) on their anthropometric measurements and biochemical parameters. The study was conducted with 34 individuals aged 18-49 years who were diagnosed with MetS by a physician. Participants were randomized into 2 groups as MNT only group (Control group, n=17) and MNT + 400 mg oleuropein group (Experimental group, n=17). All participants were followed up for 6 weeks, a questionnaire form including demographic information and a three-day food consumption record were completed by the researcher in face-to-face interviews, and biochemical parameters and anthropometric measurements before and after the intervention were recorded by the researcher. The pre-intervention groups were homogeneously distributed in terms of all data. Data were evaluated with SPSS 25.0 program.