Point-of-purchase and post-purchase information search behavior in the life-role transitions context
Yaşam rolü geçişleri bağlamında satın alma noktası ve satın alma sonrası bilgi arama davranışı
- Tez No: 881813
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ASUGMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Araştırma, müşteri karar verme süreci boyunca müşteri bilgi arama davranışını yaşam rolü geçişi bağlamında incelemektedir. Araştırma modeli, müşteri yolculuğunun satın alma öncesi, satın alma noktası, satın alma sonrası tüketim öncesi, satın alma sonrası tüketim sonrası aşamalar olmak üzere dört farklı aşamasında müşteri bilgilerinin aranma yoğunluğunu ve bilgi kaynaklarının algılanan yardımseverliğini önemli ölçüde etkileyen değişkenleri tanımlamaktadır. Ayrıca, araştırma, bağımsız değişkenler ile bilgi arama kanallarının kullanımı ve algılanan yararlılığı arasındaki ilişkiyi de araştırmaktadır. Ayrıca, bilgi kaynaklarının türleri ve bilgi arama kanalları, eşik müşterinin karar verme sürecinin bilgi arama davranışının farklı dört aşaması arasında karşılaştırmıştır.. Araştırma, eşikte müşteri yolculuğunun bir parçası olarak bilgi arama davranışını araştırmak için iki ampirik çalışmadan oluşan çok yöntemli bir tasarım kullanmaktadır; ilk çalışma, yaşam rolü geçişlerine davranışsal bir tepki olarak bilgi arama davranışını ve bunu etkileyen faktörleri anlamak için derinlemesine görüşmeleri içeren nitel bir keşif çalışmasıdır; İkinci çalışma, bu değişkenler arasındaki ilişkileri daha geniş bir örneklemde test eden bir ankettir. Önerilen model ve hipotezler, Amerika Birleşik Devletleri'nde 427 eşik tüketiciden veri toplanarak ampirik olarak test edilmiştir. Veriler PLS-SEM 4 ve SPSS 29.0 istatistik yazılım programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, yaşam rolü geçişi bağlamında müşteri yolculuğunun dört farklı aşamasında bilgi arama davranışını ve kaynakların algılanan yararlılığını etkileyen farklı yordayıcı değişkenleri bütünsel olarak temsil eden bir modelin varlığını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The research investigates customer information search behavior throughout the customer decision-making process in the context of life-role transition. The research model identifies the variables that significantly influence the customer information search intensity and perceived helpfulness of the information sources in four different stages of the customer journey, which are the pre-purchase, point-of-purchase, post-purchase pre-consumption, post-purchase post-consumption stages. Moreover, the research also explores the relationship between the predictor variables and the use and perceived helpfulness of the information search channels. Also, the types of information sources and search channels are compared among the distinct four stages of the information search behavior of the liminal customer. The research uses a multimethod design comprising two empirical studies to investigate the information search behavior as a part of the liminal customer journey; a qualitative exploratory study involving in-depth interviews to understand information search behavior as a behavioral response to life-role transitions and the factors affecting it; and a questionnaire that tests the relationships between these variables across a larger sample. The proposed model and hypotheses are empirically tested by collecting data from 427 liminal consumers in the United States. The data is analyzed using PLS-SEM 4 and SPSS 29.0 statistical software programs. The findings confirmed the existence of a model that holistically represents the different predictor variables affecting information search behavior and perceived helpfulness of sources in four distinct stages of the customer journey in the life-role transitions context.