Lenf bezi büyümesi şikayeti ile başvuran çocuk hastaların klinik ve ultrasonografi bulgularının uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the concordance between clinical and ultrasonographic findings in pediatric patients presenting with complaints of lymph node enlargement specialization thesis in pediatrics
- Tez No: 881815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ISIYEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Lenf bezi büyümesi genel pediatri polikliniklerine başvuru nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Genel Pediatri Bilim Dalı'na 1 Haziran 2023- 1 Haziran 2024 yılları arasında lenf bezi büyümesi şikayetiyle başvuran 148 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 94'ü (%63,51) erkek 54 (%36,49) kızdı. Bu hastaların yaşları 8 ay ile 17 yaş arasında değişmekte olup ortalama yaş 7,18±3,68 yıldı. Çalışmamızda hastaların temel başvuru şikayetleri incelendiğinde en sık 135 (%91,21) hasta boyunda şişlik şikayeti ile başvurdu. Ek yakınması olan hastalarda ise en sık ek yakınma 18 (%12,16) hasta ile ateşti. Fizik muayenede en çok palpe edilen lenfadenopati (LAP) bölgesi 76 (%51,35) hastada ön servikal, ikinci sırada 61 (%41,22) hastada submandibular bölgeydi. Fizik muayene ile LAP çapı 3 cm ve üzerinde ölçülen 16 hastanın 4'ünde (%25) malignite saptanırken, 3 cm ve altı olan 132 hastadan sadece 2'sinde (%1,51) malignite saptandı. Histopatolojik değerlendirme sonucunda bir hastalık tanımlanan hastaların %83,33'ünün US'de yuvarlaklık indeksi
Özet (Çeviri)
Enlargement of lymph nodes ranks among the leading reasons for referral to general pediatric clinics. In this study, 148 patients who presented with complaints of lymph node enlargement were prospectively evaluated at the Department of General Pediatrics, Hacettepe University Faculty of Medicine Children's Hospital, between June 1, 2023, and June 1, 2024. Of these patients, 94 (63.51%) were male and 54 (36.49%) were female, with ages ranging from 8 months to 17 years and a mean age of 7.18±3.68 years. Upon examining the primary complaints of the patients, it was found that 135 (91.21%) presented with swelling in the neck area, while additional symptoms included fever in 18 patients (12.16%). The most palpable lymphadenopathy (LAP) region on physical examination was the anterior cervical area in 76 patients (51.35%), followed by the submandibular region in 61 patients (41.22%). Among the 16 patients with LAP diameter measuring 3 cm and above, malignancy was detected in 4 (25%), whereas malignancy was found in only 2 (1.51%) out of 132 patients with LAP diameter measuring below 3 cm. Among patients diagnosed with a disease based on LAP biopsy histopathological results, 83.33% had a roundness index