Tüketim kültürü bağlamında boykota katılım üzerine nitel bir araştırma: Gaziantep / Yavuzeli örneği
Qualitative research on participation i̇n boycotts within the context of consumption culture: a case study of Gaziantep / Yavuzeli
- Tez No: 881839
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, boykot katılımları üzerinde etkisi olan temel motivasyonları ve bu motivasyonlara bağlı kalarak dahil olunan boykot hareketlerinin sürdürülebilirliğini etkileyen etmenlerin ve araçların araştırıldığı bir saha araştırmasıdır. Boykot katılımına etki eden temel faktörler üzerinden katılımcılara sorular yöneltilmiş, verilen cevaplar motivasyonlar ve arkasında yer alan rasyonel kaygılar çerçevesinde incelenmiştir. Ele alınan bu çalışmada Gaziantep/Yavuzeli ilçesinde bulunan katılımcıların boykot katılımlarında etkili olan dinsel güdüleri ve süreçleri de incelenmiştir. Ayrıca bu süreçte, boykotla birlikte dinsel güdülerin hangi yöne evrildiği yorumlanmıştır. Nitel yöntem ve anlayıcı yaklaşımla yapılandırılan bu araştırma, boykot katılımcılarının dini kabullerini nasıl anlamlandırdığının ve yorumlandığının keşfini kapsamaktadır. Bu kapsamda katılımcılarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, problemi, amacı, sınırlıkları tanımlanmıştır. Araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde tüketim ve tüketime bağlı olan terimler, boykot, boykot sınıflandırmaları ve boykot üzerinde etkili olan temel motivasyonlar teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise teorik bilgiler ışığında bulgular analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a field study that investigates the fundamental motivations influencing participation in boycotts and the factors and tools that affect the sustainability of these boycott movements based on these motivations. Questions were directed to participants regarding the main factors affecting boycott participation, and the responses were examined within the framework of motivations and the underlying rational concerns. In this study, the religious motives and processes influencing the boycott participation of participants in the Yavuzeli district of Gaziantep were also examined. Additionally, how religious motives evolved during the boycott process was interpreted. This research, structured with qualitative methods and an interpretative approach, encompasses the exploration of how boycott participants understand and interpret their religious beliefs. In this context, in-depth interviews were conducted with the participants. The study consists of two sections. The introduction section of the study defines the research topic, problem, objectives, and limitations. It also provides information about the research methodology. The first section examines consumption and related terms, boycott, classifications of boycotts, and the fundamental motivations influencing boycotts from a theoretical perspective. In the second section, findings are analyzed and interpreted based on the theoretical information.