Tüketim kültürü bağlamında kadınlar ve televizyon dizileri: Hatırla Sevgili
Women and television series in the context of consuming culture: Hatırla Sevgili
- Tez No: 250237
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ekonomik koşullara göndermede bulunarak, kendine özgü davranış ve etkileşim biçimleri yaratan tüketim kültürü; halka ait bir kültürdür ve iktidar mücadeleleri içinde sürekli değişmektedir. Bu bağlamda, televizyon dizileri; 20.00 ile 24.00 saatleri arasında yayında olan, çok büyük bir kesim tarafından paylaşılan ve toplumsal sınıfların içinde yaşadığı koşullara yanıt vererek kıllandıkları anlamları, değerleri, gelenekleri, pratikleri, gerçeklik tanımlamalarını, fikirleri yoğun bir biçimde etkileyen bir tüketim nesnesi olarak ele alınabilir. Dolayısıyla; halka ait direnmeleri, boyun eğmeleri, kabullenmeleri, isyanları ideolojik bir referansla birlikte veren televizyon dizilerinin içindeki çelişkili çağırmaları anlamak; tüketim kültürü çerçevesinde kavramsallaştırmalar yapmayı gerektirir. Böyle bir düzlemden hareket eden araştırma; muhalif özüne rağmen müzakereli yorumlar sunan Hatırla Sevgili dizisinin; tüketim kültürü çerçevesinde ve hegemonik ilişkiler içerisinde, izleyicilerin gözünden anlamını ortaya koymak istemiştir.
Özet (Çeviri)
Consumerist culture; which creates unique behavioral and interaction ways by the reference to economic conditions is people's culture and it continuously changes within struggle for power. In this context; television series can be taken as consumerist objects which are broadcast between 20.00 and 24.00 and shared by a huge audience; which heavily influence meanings, values, traditions, practices, definitions of realities, etc. which social classes use to respond to the conditions in which they are living. Consequently; understanding contradictory messages contained in the television series which present peoples' resistance, obedience, acceptance, rebellions with an ideological reference, requires conceptualizations within the framework of consumerist culture. This paper which starts from such a plane; attempted at pointing out the meaning of“Hatırla Sevgili”television series in the eyes of the audience, which television series presents controversial interpretations despite its oppositional essence, within the framework of consumerist culture and hegemonic relationships.