Tüketim kültürü bağlamında üniversiteli gençlerin kimlik ve yaşam tarzı oluşturmasında reklamların rolü
Role of the advertisement in development of personality and life-style of the youth in the context of consumption culture
  1. Tez No: 277237
  2. Yazar: İLKAY BARIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tüketim kültürü, piyasaya sürülen tüketim ürünlerinin kullanılıp, ihtiyaçların giderildiği bir sistemden çok, ihtiyaçların saptırıldığı ve yeni isteklerin yaratıldığı, yapay imajlarla desteklenen bir yapıdadır. Günümüzde, bu sistemin ürettiği maddi ve manevi unsurlar toplumsal statüyü ve kimliği tanımlamada önemli birer faktör olmuştur. Günümüz toplumlarında özellikle gençliğin tüketim tercihleri ile bir kimlik sergiledikleri inancı ve bu inanç ile ulaşmak istedikleri kimlik ve dahil olmak istedikleri sınıf/statüye kavuşmak üzere tüketim kalıplarını şekillendirdikleri çalışmada ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The consumption culture is in a form in which necessities are deflected and new desires are created that is supported with artificial images rather than a system where the consumption products that are placed on the market are used and the needs are satisfied. Nowadays, the material and moral elements created by this system has been an important factor in the identification of social status and identity. In the study, the belief of the youth in today's communities that they exhibit an identity especially with their consumption preferences and the identity they try to reach with this belief and that they shape the consumption forms for the purpose of reaching to the identity they want the class/status in which they want to be included.