Grafik tasarım bağlamında e-ticaret alışveriş sitelerinin web tasarımlarının incelenmesi ve bir tasarım
Grafik tasarim bağlaminda e-ti̇caret alişveri̇ş si̇teleri̇ni̇n web tasarimlarinin i̇ncelenmesi̇ ve bi̇r tasarim
- Tez No: 881845
- Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dijital ticaretin giderek artan önemi ile, alışveriş sitelerinin arayüzleri ve grafik tasarımları, müşteri çekme ve memnuniyet açısından kritik bir rol oynamaktadır. Çalışmada yeni nesil dijital dönüşüm projelerinde teknoloji odaklı çalışan e-ticaret alanındaki alışveriş şirketlerinin sıklıkla başvurduğu ve belirli aralıklarla güncelleme gereksinimi duyduğu web site tasarımı kavramı ayrıntılı şekilde incelenecektir. Öne çıkan alışveriş sitelerinin web arayüz tasarımları grafik tasarım bağlamında değerlendirilerek, bu bağlamda öneriler sunulacaktır. Bu önerilerin, diğer e-ticaret platformlarının grafik tasarım stratejilerini geliştirmek ve kullanıcı deneyimini arttırmak isteyen tasarımcılar ve şirketler için değerli bir rehber niteliği taşıması amaçlanmıştır. Çalışmanın metodolojisi, çeşitli e-ticaret alışveriş sitelerinin grafik tasarım unsurlarını detaylı bir şekilde inceleyip analiz etmeyi hedeflemektedir. E- ticaret alanında faaliyet gösteren alışveriş sitelerinin grafik ögelerini inceleyerek kullanıcı arayüz tasarımını, deneyimini ve estetik algısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kullanıcı arayüzü tasarım düzeni çerçevesi içinde e-ticaret alışveriş sitesi için örnek bir web tasarım geliştirilerek prototip oluşturulacaktır. Uygulanacak tasarım tüm süreçleri ele alınarak detaylı şekilde açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance of digital commerce, the interfaces and graphic designs of shopping sites play a critical role in attracting and satisfying customers. The study will thoroughly examine the concept of website design, which technology-focused e-commerce companies frequently rely on and periodically update, in new-generation digital transformation projects. The web interface designs of prominent shopping sites will be evaluated within the context of graphic design, and recommendations will be provided. These recommendations are intended to serve as a valuable guide for designers and companies seeking to enhance the graphic design strategies and user experience of other e-commerce platforms. The methodology of the study aims to detail and analyze the graphic design elements of various e-commerce shopping sites. It aims to evaluate the user interface design, experience, and aesthetic perception of shopping sites operating in the e-commerce sector. An example web design will be developed and prototyped within the framework of user interface design layout for an e-commerce shopping site. The design to be implemented will be thoroughly explained, covering all processes.