Yeni tetrakis-1,2,3-triazol bileşiklerinin kemosensör özelliklerinin incelenmesi
Investigation of chemosensor properties of novel tetrakis -1,2,3-triazole compounds
  1. Tez No: 881846
  2. Yazar: NANGYALLAI AZIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. YAHYA NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, klik reaksiyonu kullanılarak tetrakis-1,2,3-triazol yapısı içeren dört yeni bileşik %73-83 verimle sentezlendi ve moleküler yapıları 1H/13C NMR, FT-IR ve HRMS gibi analitik teknikler kullanılarak karakterize edildi. Tetrakis-1,2,3-triazol türevi dört bileşiğin F-, OH-, Cl-, Br, AcO-, ClO4-, CN-, H2PO4-, HSO4- ve NO3- anyonlarına karşı kemosensör özellikleri dimetil sülfoksit çözücüsünde UV-Görünür Bölge spektrofotometrik titrasyonları ile belirlendi. Tetrakis-1,2,3- triazol türevlerinin F- ve OH- iyonlarına karşı sensör özelliği gösterdikleri belirlendi. Dört bileşiğin UV-Görünür Bölge spektrofotometrik titrasyonları ile sensör özelliği gösterdikleri belirlenen Fve OH- iyonları ile etkileşiminin doğrulanıp, etkileşim mekanizmasının belirlenmesi için 1H NMR titrasyonları gerçekleştirildi ve etkileşimin birinci basamağı olarak yapıda bulunan iki adet NH protonlarının anyonlar tarafından kopartıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, four new compounds containing a tetrakis-1,2,3-triazole structure were synthesized with yields ranging from 73% to 83% utilizing click reaction, and their molecular structures were characterized using analytical techniques such as 1H/13C NMR, FT-IR, and HRMS. The chemosensor properties of the tetrakis-1,2,3-triazole derivatives towards F-, OH-, Cl-, Br, AcO-, ClO4-, CN-, H2PO4-, HSO4- and NO3- anions were determined through UV-Visible Region spectrophotometric titrations in dimethyl sulfoxide solvent. It was found that the tetrakis-1,2,3- triazole derivatives exhibited sensor properties towards F- and OH- ions. The sensor properties of the four compounds towards F- and OH- ions, as determined by UV-Visible Region spectrophotometric titrations, were confirmed, and 1H NMR titrations were conducted to identify the interaction mechanism. The results revealed that in the first step of the interaction, two NH protons in the structure were separated by the anions.