Dini ve toplumsal değer oluşturmada sosyal medyanın rolü (ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi örneği)
The role of social media in creating religious and socialvalue (ÇOMÜ Faculty of Theology example)
- Tez No: 881877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanın sosyal bir varlık oluşu, iletişim ve haberleşme ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Günümüz dünyasında insanlar haberdar olma ve iletişim isteğini çok hızlı bir şekilde karşılayabilmekte ve dünyanın her köşesinde yaşananlardan haberdar olabilmektedir. Bunun yapılabilmesinde de hiç şüphesiz internetin büyük bir rolü vardır. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren birçok yenilik olmuştur. Bunların da en başında sosyal medya platformları gelmektedir. İnternetin yaygınlaştığı zamanlardan bu yana sosyal medya devrim niteliğinde insanlığın ilgisini çekmiştir. Sosyal medya akıllı cep telefonlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte her yaş grubundan insanların farklı amaçlar için kullandığı vazgeçilmez bir kaynak haline gelmiştir. Sosyal medya, insanların sadece sosyalleşme isteğini tatmin etmekle kalmayarak onların düşünce yapısını da şekillendirmektedir. Bu düşünceler arasında değerler de gelmektedir. Sosyal medya bireylerin dini ve toplumsal değerlerinin oluşumunda ciddi rol oynamaktadır. Bu araştırma ile sosyal medyanın bireylerin dini ve toplumsal değerlerinin oluşumu esnasında oynadığı rolü ele alınmaya çalışılmıştır. Araştırmada öncelikle sosyal medya ve sosyal medya platformlarını incelenmiş, sonrasında dini ve toplumsal değerlerin neler olduğu ele alınmıştır. Sonrasında ise öğrenci görüşleriyle dini ve toplumsal değerin oluşumunda sosyal medyanın rolüne değinilmiştir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemine sahiptir. Elde edilen veriler için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise elde edilen bulgular sunulmuş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında dini ve toplumsal değer oluşturmada sosyal medyanın etkisinin olduğu ve ağırlıklı olarak bu rolün olumlu yönde gerçekleştiği, lakin sosyal medyada hazırlanan içeriklerin hazırlanış şekline göre bu etkinin olumsuz olma ihtimalinin de olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that humans are social beings brings with them the need for communication and communication. In today's world, humanity can meet the desire for information and communication very quickly and can be informed about what is happening in every corner of the world. Undoubtedly, the internet plays a big role in being able to do this. With the widespread use of the Internet, many innovations have entered our lives. The most important of these are social media platforms. Since the time when the internet became widespread, social media has attracted the attention of humanity in a revolutionary way. With the widespread use of smart mobile phones, social media has become an indispensable resource that people of all age groups use for different purposes. Social media not only satisfies people's desire to socialize but also shapes their mindset. These thoughts also include values. Social media plays a serious role in the formation of individuals' religious and social values.This research attempted to address the role social media plays in the formation of individuals' religious and social values. In the research, firstly social media and social media platforms were examined and then religious and social values were discussed. Afterwards, the role of social media in the formation of religious and social values was discussed through student opinions. This research has a qualitative research method. Semi-structured interview method was used for the data obtained. In the last part of the research, the findings were presented and interpreted.