Humik asit uygulamalarının çilek bitkisinin verim ve besin maddeleri kapsamı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of humic acid applications on yield and nutrition content of strawberry plant
- Tez No: 88188
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz HUMİK ASİT UYGULAMALARININ ÇİLEK BİTKİSİNİN VERİM VE BESİN MADDELERİ KAPSAMI ÜZERİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ NecmiPİLANALI Doktora Tezi, Toprak Anabilim Dab Mayıs 1999, 124 Sayfa Antalya yöresinde yaygın olarak kullanılmaya başlayan katı ve sıvı formdaki humik asitin çilekte verim, meyva kalitesi, yaprakların ve toprakların bitki besin kapsamları üzerine etkileri; sera denemesinde tesadüf bloktan deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak iki sene üstüste uygulanarak belirlenmiştir. Denemede humik asitle beraber 20 kg/da N, 10 kg/da P2Os ve 40 kg/da K20 düzeyindeki kimyasal gübre damla sulama ile uygulanmıştır. 0.40 X 6.7S m uzunluğundaki her bir parsele 26 bitki dikilmiştir. % 85 humik asit içeren katı formdaki humik asitin (Agrolig) kontrol, 10, 20, 30, 40 kg/da uygulamaları dikimden önce; % 1 S humik asit içeren (Blackjak) sıvı formdaki humik asitin 250, 500, 750, 1000 ml/da/ay düzeyleri damla sulamayla uygulanmıştır. Bulgulara humik asitin etkinliğini belirlemek amacıyla Varyans, Duncan testleri uygulanmıştır. Katı ve sıvı formdaki humik asitlerin meyva verimi, meyvanın ortalama ağırlığı, irilik bakımından kalite sınıfları, rengi, kurumadde ve suda çözünebilir kurumadde kapsamı, % kül kapsamı, pH ve sitrik asit kapsamı, % protein değerine ve şeker kapsamları üzerine katı humik asitin önemli etkisinin olmadığı; kaü ve sıvı formdaki humik asil kullanımının kül alkalitesi ve sıvı formdaki humik asitin sakaroz ile toplam şeker kapsamına istatistiki olarak önemli etkisinin olduğu belirlenmiştir. Yaprak örneklerinin N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn ve Cu kapsamlarına katı ve sıvı formdaki humik asitlerin; yaprağın Zn kapsamına katı formdaki humik asitin önemli etkisinin olmadığı; sıvı humik asitin yaprak örneklerinin Zn kapsamına istatistiki olarak önemli etkisinin olduğu ve uygulamalarla Zn kapsamının azaldığı belirlenmiştir. Yaprak örneklerinin bir kısmında bitki besin maddelerinden Fe, Zn, ve Cu'da beslenme sorunları olduğu ve sorunun bu elementlerin topraktaki yetersizliği, Ca ve Mg kapsamlarının yüksek olması ile humik asilin kompleks yapı oluşturmasından ileri geldiği sa> olmaktadır. Kaü ve sıvı humik asitin vejetasyon sonunda alınan bitki örneklerinin tepe, kök kurumadde ve tepe/kök oram; toprak örneklerinin N, P, K, Ca, Fe, Zn, Mn, Cu ve organik madde ve sıvı humik asitin Mg kapsamları üzerine önemli etkisinin olmadığı; alman toprak örneklerinde sadece kaü humik asit uygulamalarının Mg kapsamı üzerine istatistiki olarak önemli ve azaltıcı etkisinin olduğu ve humik asitin toprakta etkili olamamasının ise toprağın kireç kapsamının yüksek olmasının neden olmuş olabileceği düşünülmektedir. Genel olarak kaü ve srvı formdaki humik asit uygulamalarının deneme koşullarında belirgin bir yarar sağlamadığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMEI.ER: Sm ve Katı formdaki humik asit, Çilek, Verim, Bitki Beslenmesi, Meyva Kalitesi, Toprak JÜRİ: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Prof.Dr. Turgut KÖSEOĞLU ProfDr. S.Rıfat YALÇIN
Özet (Çeviri)
ASTRACT DETERMINATION OF HUMIC ACID APPLICATIONS ON YIELD AND NUTRITION CONTENT OF STRAWBERRY PLANT Necmi PİLANAU Ph.D.in Soil Science Adviser: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN May, 1999, 124 pages The effects of the humic acids in solid and liquid form on the yield, fruit quality and nutrient content of the leaves of strawberry plant and nutrient availability of sou at the end of the vegetation period and, greenhouse experiment was designed according to the randomized blocks as four parallels were investigated. In addition to humic acis applications with in two years, during the vegatation period, N, P2Os, K20 of chemical fertilizer were also given to all experiment area by drip irrigation system in the amount of 20 kg/da, 10 kg/da and 40 kg/da respectively. A loud of 26 strawberry plant were planted on rows, which is 0.4 x 6.7S m long parcels. Agrolig a solid form of humic acid and has 85 % humic acid, were applied to plots in the amount of 0, 10, 20, 30 and 40 kg/da before the planting and mixed into soil. Blackjak a liquid form of humic acid was applied by drip irrigation system at the concentration of 2S0, S00, 7S0 and 1000 ml/da/month. The results obtained were used to perform, Variance, Duncan testes. It was seen that, no significant effects of solid and liquid humic acid application on the fruit yield, quality group about largeness, weight, colour, solid and soluble solid matter, ash content, pi I and citric acid and protein content, were determined statistically, at the samclimc, it is the same for solid humic acid in terms of the sugar content of the fruits. However, it is thought that saccharose and total sugar content of fruits were affected by (lie application of liquid and ash aluality content by the application of both solid and liquid forms of humic acid. N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn and Cu contents of the leaves were not affected significantly by the applications of solid and liquid humic acid sources and, Zn content of the leaves with applied solid forms of humic acid, whereas liquid humic acid source has a significant effect on the Zn content of the leaves causing a decrease in the Zn content. It is thought that, interaction between Ca and Mg, being high in soil, with complex structure by humic acid and insufficient amount of Fe, Zn and Cu in soil might have caused insufficient nutrient status of these nutient in some leaves samples. The applications of both forms of humic acid had no effect on the dry matter content of shoot and root part of plant, the ratio of shoot/root and the content of N, P, K, Ca, Fe, Zn, Mn, Cu and O.M. and, Mg content of soils with applied liquid forms of humic acid of taken soil samples at the end of the vegetation. It was seen that, the applications of solid humic acid on the Mg content of soils sampled at the end of the experiment was significantly important and there was a decrease in Mg content of soil. It is also understood that the applications of humic acid had no effect on the availability of plant nutrient in soil, due to, probably, high CaC03 content of soil used. It was seen that, generally, application of solid and liquid form of humic acids did not provide any significant benefit at the experiment condition. KEY WORDS: Solid and Liquid forms of humic acid, Strawberry, Yield, Plant Nutrition, Fruit quality, Soil COMLTTEE :Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Prof.Dr. Turgut KÖSEO?LU ProfDr. S.Rıfat YALÇIN