Nikotinik asidin ayrışma sabitinin tayini ve Cd(II), Zn(II), Hg(II) ile kompleks oluşumunun incelenmesi
Determination of dissociation and complex formation constants of nicotinic acid with Cd(II), Zn(II) and Hg(II)
- Tez No: 88189
 - Danışmanlar: PROF.DR. EFRAİM AVŞAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
öz NÎKOTİNÎK ASİDİN AYRIŞMA SABİTİNİN TAYİNİ VE Cd(II), Zn(II) Hg(II) İLE KOMPLEKS OLUŞUMUNUN İNCELENMESİ İbrahim KANİ Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Mayıs 1999, 145 Sayfa Bu çalışmada ilk olarak nikotinik asidin (3-piridin karboksilik asit) ayrışma sabiti ve ardından Zn(II), Cd(II) ve Hg(II) ile verdiği ardışık kompleksleri 1=1,0 M' iyonik şiddetteki sulu bir ortamda 20,0°C, 25,0°C, 30,0°C sıcaklıklarda potansiyometrik yöntemle tayin edildi. Ölçümlerde Zn(II) ve Cd(II) sistemleri için amalgam elektrotlar, Hg(II) için ise cam elektrod kullanıldı. Nikotinik asidin çalışılan ortamda asit sabiti, sırasıyla pKa: 4,95; 4,89; 4,87 olarak bulundu.. Çalışılan derişim aralığında, Zn(II) ve Cd(II) iyonlarının nikotinat ligandı ile çok zayıf bir kompleks, Hg(II) ile tek çekirdekli ve çok kuvvetli bir kompleks verdiği görüldü. Oluşum sabitleri grafik yöntemle hesaplandı. 20,0°C, 25,0°C ve 30,0°C'de tüm oluşum sabitleri olarak Zn(II) için 15±2 M“1, Cd(II) için 29±2 ve, Hg(II) için sırasıyla; 2,8xl04 M”1; 4,lxl04 M“1; 7,7xl04 M”1 değerleri bulundu. Son olarak termodinamik fonksiyonlar hesaplandı. ANAHTAR KELİMELER: Kompleksler, Oluşum Sabitleri, Nikotinik Asid JÜRİ: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Betül BAŞARAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF DISSOCIATION AND COMPLEX FORMATION CONSTANTS OF NICOTINIC ACID WITH Cd(II), Zn(II) AND Hg(II) Ibrahim KANÎ Ph. D in Chemistry Adviser: Prof. Dr. Efraim AVŞAR May 1999, 145 pages In this study, determination of the acid dissociation constant of nicotinic acid (3-pyridine carboxylic acid) has been made potentiometrically in an aqueous medium of unit ionic strength at 20.0 °C, 25.0 °C and 30.0 °C. Besides, the complex formation constants with Cd(II), Zn(II) and Hg(II) have been studied at the prevailing conditions. Only the first ionization constant of nicotinic acid could be determined in the range of concenrations studied. The pKa values of the acid are found to be 4.95; 4.89 and 4.87 respectively. The complex formation equilibria of the nicotinate with Cd(II) and Zn(II) have been carried out via the central ion measurements by using amalgam electrodes. The Hg (II) -nicotinate system has been studied with glass electrode measurements. Calculations were done by graphical method. Cd(II) and Zn(II) form very weak complexes, while Hg(II) forms one very strong mononuclear complex. The stability constants of Cd(II) and Zn(II) were found to be 29±2 M“1 and 15±2 M”1 respectively, at each studied temperature. On the other hand, in the Hg (II) -system, 2.8xl04 M“1; 4.1xl04 M”1; 7.7xl04 M"1 values were found for pi at 20.0, 25.0 and 30.0 °C. respectively. KEY WORDS: Complexes, Stability Constant, Nicotinic Acid COMMITTEE: Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Betül BAŞARAN