Mildiyö etmeni (peronospora parasitica) ve konukçusu arabidopsis thaliana arasındaki ilişkilerin sito ve histokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigations of interactions between arabidopsis thaliana and downy mildew pathogen peronospora parasitica by using histochaemical and cytochemical techniques
  1. Tez No: 88187
  2. Yazar: EMİNE MİNE SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YEĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
I i, V oz MİLDİYÖ ETMENİ (Peronospora parasitica) VE KONUKÇUSU Arabidopsis thaliana ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN SİTO VE HİSTOKİMYASAL YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Emine Mine SOYLU Doktora Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dab Kasım 1999, 161 sayfa Bu çalışmada, Arabidopsis thaliana üzerinde mildiyö hastalık etmeni Peronospora parasitica' tan infeksiyon gelişimi ile farklı dayanıklılık genleri (R genleri) taşıyan dayanıklı ekotipler üzerinde gözlenen fenotipik farklılıklar ve konukçu hücrelerde gözlenen ultrayapısal değişiklikler ışık ve elektron mikroskopu altında incelenmiştir. Uyumlu ilişkinin gözlendiği hassas ekotipler üzerinde infeksiyon, yoğun sporulasyon ve hif gelişimi ile ifade edilirken, infekte edilen hücrelerin ultrayapısında herhangi önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Uyumsuz ilişkinin gözlendiği dayanıklı ekotipler üzerinde fungal gelişim oldukça etkili bir şekilde sınırlandırılmış olup, infekteli kotiledon üzerinde infeksiyon noktalarında nekrotik lezyonlar oluşmuştur. Yapılan mikroskopik gözlemlerde uyumsuz ilişki tipik olarak aşırı duyarlılık reaksiyonu (HR) ile karakterize edilmiştir. Dayanıklılığın ifade edilişi sırasında HR reaksiyonu gösteren hücrelerde sitoplazmik vakuolleşme, organellerde bozulmalar ve sonuçta sitolazmik çöküntü tespit edilmiştir. Dayanıklı bitkilerde penetrasyon noktalarında ortaya çıkan bitki moleküllerinin lokalize edilmesinde, histokimyasal ve immunositokimyasal teknikler etkili bir şekilde kullanılmıştır. Fungus ile dayanıklı bitkiler arasında gerçekleşen sinyal alışverişi, penetrasyonun yapıldığı hücre duvarlarında oldukça lokal yapısal değişikliklerin oluşmasıyla sonuçlanmıştır. Bu noktalarda gözlenen HR ile hücre duvarlarında oluşturulan kalloz, fenolikler, lignin ve H2O2 birikimleri arasında yalan bir ilişki tespit edilmiştir. Kısmen dayanıklı olan ekotipler üzerinde fungal gelişim az ve gecikmiş aseksüel sporulasyon ile ifade edilirken, genelde dayanıklılılık mekanizması olarak haustoryum etrafında oluşturulan papila birikimi belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Arabidopsis thaliana, Peronospora parasitica, fenolikler, kalloz, lignin, peroxidase, oksidatif açılım, immunogold etiketleme. JURI: Prof. Dr. Oktay YEĞEN Doç.Dr. Yeter CANfflOŞ Doç.Dr. Hüseyin BASIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF INTERACTIONS BETWEEN Arabidopsis thaliana AND DOWNY MDLDEW PATHOGEN Peronospora parasitica BY USING fflSTOCHEMICAL AND CYTOCHEMICAL TECHNIQUES Emine Mine SOYLU Ph.D. in Plant Protection Adviser: Prof. Dr. Oktay YE?EN November 1999, lölpages In this study, fungal development, phenotypical variation and changes in ultrastructural details of host cells of Arabidopsis thaliana ecotypes carrying different R gene following inoculation by downy mildew pathogen Peronospora parasitica were investigated under light and electron microscopes. Compatible interaction on susceptible ecotypes was characterized by extensive fungal growth and sporulation on which no obvious alterations to the ultrastructure of cells were observed. In incompatible interaction on resistant ecotypes, infection was associated with limited fungal growth at site of penetration and the formation of necrotic lesions on cotyledon. Microscopical observations revealed that restriction of fungal growth was accompanied by the hypersensitive reaction (HR). During the expression of resistance, degenerative changes observed in cell undergoing the HR included extensive vacuolation of the cytoplasm, organelle distruption and cytoplasmic collapse. Histochemical and immunocytochemical studies were used for in situ localization of plant molecules involved in plant resistance. Exchange of signals between fungal pathogen and resistant plants during incompatible interaction often resulted in the highly localized alterations of the cell wall at sites of penetration. Development of the HR was closely associated with accumulation of callose, phenolics, lignin and hidrogen peroxide (H202). Infection development on partially resistant ecotypes during intermediate interaction, was expressed reduced and delayed asexual sporulation that extensive deposition of papilla was identified as the main plant defense mechanism. KEY WORDS: Arabidopsis thaliana, Peronospora parasitica, phenolics, callose, lignin, peroxidase, oxidative burst, immunogold labelling. COMMITEE: Prof. Dr. Oktay YE?EN Assoc Prof.Dr. Yeter CANIHOŞ Assoc Prof.Dr. Hüseyin BASIM U