EFL instructors' views and practices of classroom assessment at Turkish universities
Türkiye'de İngilizce öğretim elemanlarının sınıf içi değerlendirme üzerine görüş ve uygulamaları
- Tez No: 881884
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Değerlendirmenin öğretme ve öğrenmenin önemli bir bileşeni olduğu ve sınıf değerlendirmesinin kalitesinin öğrencilerin öğrenim ve öğretim kalitesini etkilediği yaygın olarak kabul edilmektedir. Karma yöntemler araştırma tasarımına dayanan bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık okullarında çalışan İngilizce öğretim elemanları tarafından kullanılan sınıf içi değerlendirme amaçlarını, yöntemlerini ve uygulamalarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Nicel veriler 4 bölümden oluşan ve toplam 57 maddeden oluşan 5'li Likert ölçekli anket aracılığıyla toplanmıştır. İlk üç bölümde katılımcılar görüşlerini 5'li Likert ölçeği kullanarak belirtmiştir: 1 (Asla %0), 2 (Nadiren %25), 3 (Sıklıkla %50), 4 (Genllikle %75) ve 5 (Her zaman %100). Dördüncü bölümde ise (1) kesinlikle katılmıyorum, (2) katılmıyorum, (3) kararsızım, (4) katılıyorum ve (5) kesinlikle katılıyorum olmak üzere 5'li Likert ölçeği kullanılarak yanıt verilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Anket Istanbul, İzmir, Bursa, Aydın, Mersin, Ankara ve Eskişehir'deki farklı üniversitelerden kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 100 (21 E, 79 K) İngilizce öğretim elemanına uygulanmıştır. Elde edilen niceliksel veriler SPSS (26) kullanılarak tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler için ise anketi doldurmuş olan 10 katılımcıyla İngilizce olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Anketteki bazı cevapları/sonuçları netleştirmek amacıyla kullanılan ankete bağlı olarak, katılımcıların sınıf için değerlendirme uygulamaları ve inançları ile ilgili 10 görüşme sorusu oluşturulmuştur. Nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin sınıf değerlendirmesini temel olarak 4 biçimlendirici amaç için kullandıklarını göstermiştir: (1) öğrencilerin gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinmek, (2) ders sırasında öğrencilere geri bildirim vermek, (3) öğrencilerinin güçlü ve zayıf yönlerini teşhis etmek ve (4) öğrencileri motive etmek. Ayrıca sonuçlar, genel olarak okuma ve yazma becerilerini değerlendirmek için özetleyici değerlendirme yöntemlerin kullanıldığını, dinleme ve konuşmayı değerlendirmek için ise biçimlendirici yöntemlerin kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Anketin sonuçları, eğitmenlerin geri bildirim verme ve değerlendirme sonuçlarına göre öğretim yöntemlerini düzenleme alanlarında, Öğrenme için Değerlendirme'ye güçlü bir şekilde inandıklarını göstermiştir. Ancak öğrencilerin düşük İngilizce seviyesi olması, idari kısıtlamalar, sıkışık ders programları, öğretim elemanlarının ağır iş yükü, sınavların olumsuz etkisi ve zaman kısıtlamaları gibi sorunlar nedeniyle, öğretim elemanlarının inançları, değerlendirme yöntemleri, öz ve akran değerlendirme uygulamaları ve kendi ders öğretimleri ile ilgili düşünme alanlarında pratiklerine yansımadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been widely acknowledged that assessment is a key component of teaching and learning and the quality of classroom assessment has impacted students' learning and the quality of teaching. Grounded in a mix method design, the present study aimed to explore the purposes, methods, and practices of classroom assessment used by EFL instructors working at the preparatory schools of Turkish universities. The quantitative data were collected via a 5-point Likert scale questionnaire which consisted of 4 sections with 57 items in total. In the purposes and methods parts, the participants stated their views using a 5-point Likert scale: a scale with five options: 1 (Never 0%), 2 (Rarely 25%), 3 (Often 50%), 4 (Usually 75%) and 5 (Always 100%). In the fourth part, they responded using a 5-point Likert scale: (1) strongly disagree, (2) disagree, (3) neutral, (4) agree, and (5) strongly agree. For collecting quantitative data, the survey method was employed. The questionnaire was administered to 100 (21 M, 79 F) EFL instructors selected by convenient sampling from different universities in Istanbul, İzmir, Bursa, Aydın, Mersin, Ankara and Eskişehir. The quantitative data obtained were analysed using SPSS (26) by descriptive statistics (frequencies). For qualitative data, semi-structured interviews were conducted in English with 10 participants who had already filled in the survey. Related to the practices and beliefs of EFL Instructors, 10 interview questions were formed after the questionnaire to clarify some answers/results. The qualitative data were analysed using content analysis. The findings indicated that the instructors use classroom assessment mainly for formative purposes: (1) to learn more about students' growth, (2) to give feedback to students during the course, (3) to diagnose the strengths and weaknesses of their students and (4) to motivate students. Also, the results revealed that while summative methods were mainly used to assess reading and writing, formative methods were used to assess listening and speaking. The results of the survey indicated that the instructors strongly believed in AfL, in the areas of giving feedback and modifying instruction based on assessment results. However, their beliefs were not fully in line with their methods in terms of student involvement through self and peer assessment practices, and reflection on their teaching because of issues like low student proficiency, administrative restraints, tight schedules, heavy workload, negative washback effects, and time constraints.