Boya laserlerinde kullanılan maddelerin kırılma indisinin sıcaklıkla değişimi ve optik lif yöntemi ile incelenmesi
Investigation of temperature effect on refractive index of dye laser liouıds with fiber optic method
  1. Tez No: 88191
  2. Yazar: ŞERAFETTİN YALTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ KORUMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, optik lif kırılma indisi algılayıcısı ile çeşitli sıvıların kırılma indisleri ölçülmüştür. Optik lif prob, kırılma indisi ölçülecek olan sıvıya daldırılmış ve Fresnel yansıma yasasına göre kullanılan laser dalgaboyunda kırılma indisi ölçümü yapılmıştır. Boya laserlerinin aktif madde kısmım oluşturan büyük moleküler yapıya sahip boyar maddelerin çözücünün kırılma indisine olan etkisini ölçebilmek için etilenglikol, metanol ve etanol içinde çözünmüş rhodamin 6G, rhodamin B ve kumarin 481 kullanılmıştır. Çözeltilerin ve çözgenlerin sıcaklığa bağlı olarak kırılma indisi değişimi ölçülmüş ve kırılma indisinin termal parametresi dn/dT değeri, 780 nm 'de hesaplanmıştır. Ayrıca etilenglikol için 632.8 nm 'de ve 780 nm 'de elde edilen kırılma indislerinin termal parametreleri karşılaştınlmıştır. Bunlara ek olarak 780 nm 'de boyar madde çözeltilerin soğurma değerleri kurulan ayrı bir deney düzeneği yardımı ile incelenmiştir. Elde edilen bulguların literatür verileri ile uyum içinde olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Optik Lif, Kırılma İndisi, Kırılma İndisi Algılayıcısı, Sıcaklık, Boya Laseri, Soğurma.
Özet (Çeviri)
In this work, refractive index of some liquids were measured by using fiber optic sensor. The fiber optic probe was dipped into the liquids, and according to Fresnel 's Reflection Law, refractive index values were obtained at the wavelenght of the laser utilized. Since the active medium of the dye laser is dye solution, to investigate the effect of dye molecules on the refractive index value of the solvent, Rhodamine 6G, rhodamine B, and coumarin 481 were dissolved in methanol, ethanol and ethyleneglycol, respectively. Refractive index variations of the dye solutions and their solvents with temperature^ were measured, and the refractive index coefficient, dn/dT, were calculated at 780 nm. Also, thermal refractive index coefficients of etilenglikol were found at 632.8 nm and 780 nm and compared. In addition, absorbance of the dye stuff materials were measured at 780 nm in different experimental setup. It was found that the results obtained were in very close agreement with literature values. KEY WORDS: COMMITTEE: Fiber Optics, Refractive Index, Refractive Index Sensor, Temperature, Dye Laser, Absorbance.