Çoklu otoklavlama siklusunun yay-tipi ımplant raşetlerinin torklama hassassiyetine etkisi
The influence of multiple cycles of steam-sterilization on the delivery accuracy of spring-type torque wrenches
- Tez No: 881926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN CANPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı çoklu otoklavlama siklusunun tork raşetlerinin torklama kapasitelerinin üzerindeki etkisini araştırmaktır. On altı adet yeni yay-tipi tork raşeti ve ilgili tork anahtarı (MIS, DTI, NTA, ve NucleOSS) tutarlılıklarını test etmek üzere seçilmiştir. DTI ve MIS grupları 30Ncm'de test edilirken, NTA ve NucleOSS grupları 25Ncm'de Instron ile test edilmiştir. Tork raşeti ile önce implant-abutment bağlantısı sıkıştırıldıktan sonra aynı tork raşeti ile gevşetilmiş ve gevşeme değeri kaydedilmiştir. Her tork raşeti (n=4 her üretici için, toplam 16) 10 sefer test edilmiştir. Ureticinin talimatları doğrultusunda tüm raşetler 100 defa buharlı sterilizasyon siklusununa sokulduktan sonra tekrar test edilmiştir. Sonuçar ANOVA testi ile dört farklı grup denekler arası dağılıma bakılmıştır. Kruskall-Wallis testi ve sonra Dunn's Testi ile deneklerin ikili post hoc kıyaslaması yapılmış olup deneklerin tork verme kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Ki-Kare Testi ile de son olarak deneklerin torklarının %10'luk hedefinde kalıp kalmadıklarına ve dağılımlarına bakılmıştır. Otoklavlama sonrası hedef tork ve gevşeme torku arasındaki mutlak farkları DTI ve MIS gruplarında NTA ve ve NucleOSS gruplarına göre önemli derecede düşük bulunmuştur (p=0.0001). DTI ve MIS ile NTA ve NucleOSS grupları kendi aralarında tutarlıdır (p > 0.05). Tüm gruplar otoklavlanmadan etkilenmiş olup hep bir grup hedef torkunun ortalama olarak %10'u içerisinde kalmayı başarmıştır ancak sonuçlar DTI ve MIS gruplarının daha tutarlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to assess the impact of multiple steam sterilization cycles on torque delivery capabilities. Sixteen new spring-style torque wrenches and their corresponding manual screwdrivers from four distinct manufacturers (MIS, DTI, NTA, and NucleOSS) were selected for evaluating their torque delivery accuracy by tightening the implant-abutment complex with the torque wrench, loosening the system with the same wrench, and then evaluating the loosening torque. The DTI and MIS groups were tested at 30Ncm, while the NTA and NucleOSS groups were tested at 25Ncm. Each torque device (n=4 per manufacturer; 16 in total) was tested 10 times with Instron. Following the manufacturer's guidelines, all torque wrenches went under steam sterilization, which was repeated 100 times. After steam sterilization was completed, the accuracy of all torque wrenches was retested. Descriptive statistical analysis was used and a repeated-measures ANOVA across four different brands as a between-subject comparison was conducted to assess the difference on accuracy among groups. Kruskall-Wallis and a post hoc Dunn's Test were done for pair comparison with absolute torque differences, followed by a chi-square test to assess the 10% difference from target torque values. The after-autoclave target torque and loosening torque value absolute difference averages of the DTI and MIS groups were significantly lower than those of the NTA and NucleOSS groups (p=0.0001). There was no statistically significant difference observed between the other groups (p > 0.05). The results indicate that the torque delivery values of the wrenches were influenced by multiple steam sterilization cycles, with variations observed across different implant brands but each brand stayed within 10% of their target torque values. Both the DTI and MIS groups maintained better control over their target torque values after autoclaving compared to the NTA and NucleOSS groups.