Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde Türkiye'de idarenin pozitif yükümlülükleri
Positive obligations of the administration in Turkey within the framework of the Convention the Rights of the Child
- Tez No: 881925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ÇİĞDEM SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çocukların bedensel ve zihinsel olarak henüz olgunluğa erişmemiş olmaları sebebiyle hususi olarak korunmaya ihtiyaçları vardır. Tarihi süreçte çocuklar ihtiyaç duydukları korumadan yoksun bırakılmışlardır. Zamanla çocuğa bakış değişmeye başlamış ve çocuklar da hakların öznesi birer birey olarak düşünülmeye başlanmıştır. Çocukların özel durumları nedeniyle özel bir korumaya ihtiyacı olduğunun kabulü ile temel insan hakları belgelerine ilave olarak münhasıran çocuk haklarını konu edinen bir sözleşme imzalanmıştır. Anılan Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabulü ile çocuklar hakların öznesi haline gelmiştir. Bu Sözleşme ile Taraf Devletlere çocuk haklarının korunmasına ilişkin yükümlülükler getirilmiştir. Taraf Devletler ise Sözleşme'den doğan yükümlülükleri idare eliyle yerine getireceklerdir.
Özet (Çeviri)
Children need special protection because they have not reached full maturity both physically and mentally. Throughout history, children have been deprived of the protection they need. Over time, the view on children began to change and children began to be considered as individuals who are subject to rights. Recognizing that children need special protection due to their special situation, a convention focusing exclusively on children's rights was signed in addition to basic human rights documents. With the adoption of the aforementioned Convention on the Rights of the Child, children have become subjects of rights. This Convention imposes obligations on the party states regarding the protection of children's rights. The party states will fulfill their obligations arising from the Convention through the administration.