Bruksizm hastalarında uygulanan farklı tedavi tekniklerinin masseter kas kalınlığı ve ağrı düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different treatment techniques applied in Bruxism patients on masseter muscle thickness and pain level
- Tez No: 881928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Emel Taşdemir, Bruksizm Hastalarında Uygulanan Farklı Tedavi Tekniklerinin Masseter Kas Kalınlığı ve Ağrı Düzeyine Etkisinin Değerlendirilmesi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2024. Bruksizm, gün içinde veya uyku sırasında diş sıkma ve gıcırdatmayı içeren parafonksiyonel aktiviteler olarak ifade edilir. Etyolojisi tam olarak belirlenemeyen bruksizme; stres, uyku bozuklukları, travma, sigara kullanımı, kafein alımı gibi faktörlerin neden olabileceği tahmin edilmektedir. Bruksizm tedavisinde; oklüzal splintler, botoks, hipnoz kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı; bruksizm tedavisinde tedavi tekniklerinin hastaların masseter kas kalınlığına, ağrı düzeyine, oral alışkanlıklarına ve maksimum ağız açıklıklarına etkisini değerlendirmektir. Bu çalışma Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi bölümüne diş sıkma şikayetiyle başvuran 48 hasta üzerinde yürütüldü. Her grupta 12 kişi olmak üzere hastalar gruplara rastgele dağıtıldı. Birinci gruba koruyucu önerilerde bulunuldu. İkinci gruba oklüzal splint, üçüncü gruba botulinum toksin A ve dördüncü gruba bu iki tedavi birlikte uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası 1., 3. ve 6.ayda masseter kas kalınlıkları ölçüldü, maksimum ağız açıklıkları belirlendi ve ağrı düzeylerini VAS ağrı skalasında işaretlemeleri istendi. Tedavi öncesi ve sonrası 6. ayda Fonseca Anamnestik ve Oral Alışkanlık Anketini doldurulması istendi. Verilerin analizi için Kolmogorov Simirnov, Shapiro-Wilk, ANOVA, Ki-Kare, MC Nemar kullanıldı. Mevcut çalışma sonuçları incelendiğinde; oklüzal splint ve botoks tedavisi, hastaların ağrı düzeylerini ve masseter kas kalınlıklarını azalttığı, maksimum ağız açıklığını artırdığı, oral alışkanlık ve temporomandibular eklem bozukluk düzeyine olumlu etki gösterdiği bulundu. Ancak bu tedavi tekniklerinin tedavi başarı yüzdelerinin farklı olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Botoks, Bruksizm, Masseter kas hipertrofisi, Oklüzal splint, Ultrasonografi
Özet (Çeviri)
Emel Taşdemir, Evaluation of the Effect of Different Treatment Techniques Applied in Bruxism Patients on Masseter Muscle Thickness and Pain Level. Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics, Specialization Thesis, Zonguldak, 2024. Bruxism is defined as parafunctional activities involving clenching and grinding of teeth during the day or during sleep. It is estimated that factors such as stress, sleep disorders, trauma, smoking, caffeine intake may cause bruxism, the etiology of which has not been fully determined. Occlusal splints, botox, hypnosis can be used in the treatment of bruxism. The aim of this study was to evaluate the effect of treatment techniques on the masseter muscle thickness, pain level, oral habits and maximum mouth opening of the patients in the treatment of bruxism. This study was conducted on 48 patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics with the complaint of clenching. Patients were randomly assigned to groups with 12 patients in each group. The first group received preventive recommendations. The second group received occlusal splinting, the third group received botulinum toxin A and the fourth group received both treatments together. Masseter muscle thickness was measured, maximum mouth opening was determined and patients were asked to mark their pain level on the VAS pain scale before and at 1, 3 and 6 months after treatment. Kolmogorov Simirnov, Shapiro-Wilk, ANOVA, Chi-Square, MC Nemar were used for data analysis. When the results of the present study were analyzed, it was found that occlusal splint and Botox treatment decreased the pain levels and masseter muscle thickness of the patients, increased the maximum mouth opening, and had a positive effect on oral habit and temporomandibular joint disorder level. However, treatment success rates of these treatment techniques were found to be different. KEY WORDS: Bruxism, Botox, Masseter muscle hypertrophy, Occlusal splint, Ultrasonography