Bruksizm hastalarında uygulanan farklı tedavi tekniklerinin masseter kas kalınlığı ve ısırma kuvvetine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different treatment techniques applied in patients with bruxism on masseter muscle thickness and bite force
  1. Tez No: 1019998
  2. Yazar: GİZEM HAKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bruksizm, çiğneme kaslarının tekrarlayıcı aktivitesi ile karakterize olup stomatognatik sistemde klinik, morfolojik ve fonksiyonel değişikliklere yol açabilen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı, bruksizm tanısı konulan bireylerde medikal tedavi, oklüzal splint tedavisi ve düşük seviyeli lazer terapisi uygulamalarının masseter kas kalınlığı ve maksimum ısırma kuvveti üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Ayrıca ağrı düzeyi, maksimum ağız açıklığı ve öz bildirim temelli anket bulgularındaki değişimler incelenmiştir. Bu klinik prospektif çalışmaya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniğine başvuran, sistemik olarak sağlıklı 60 bruksizm hastası dahil edilmiştir. Hastalar uygulanan tedavi yöntemine göre medikal tedavi, oklüzal splint tedavisi ve düşük seviyeli lazer terapisi olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm bireylerde tedavi öncesi (T0), 1. ay (T1), 3. ay (T3) ve 6. ay (T6) değerlendirmeleri yapılmıştır. Masseter kas kalınlığı ultrasonografi ile, maksimum ısırma kuvveti kuvvet ölçüm cihazı ile, ağrı düzeyi görsel analog skala ile, maksimum ağız açıklığı ise klinik ölçümlerle değerlendirilmiştir. Klinik semptomlar ve parafonksiyonel alışkanlıklar DC/TMD ve OBC esas alınarak oluşturulan anketlerle incelenmiştir. Verilerin analizinde uygun parametrik veya non-parametrik testler ve tekrarlı ölçüm analizleri kullanılmış; p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların 46'sı (%76,7) kadın, 14'ü (%23,3) erkektir ve yaş ortalaması 26,75±9,30 yıldır. Cinsiyet dağılımı ve yaş ortalaması açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışma bulguları, tüm tedavi gruplarında zaman içinde ağrı düzeyinde azalma ve klinik semptomlarda iyileşme olduğunu göstermiştir. Masseter kas kalınlığı ölçümlerinde gruplara ve zaman noktalarına bağlı değişimler izlenmiş, bazı değerlendirmelerde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Maksimum ağız açıklığında artış eğilimi görülürken, maksimum ısırma kuvvetinde anlamlı değişim bulunmamıştır. Sonuç olarak, medikal tedavi, oklüzal splint tedavisi ve düşük seviyeli lazer terapisinin bruksizmli bireylerde klinik semptomların azaltılmasına ve bazı objektif değerlendirme parametrelerinde olumlu değişimlere katkı sağlayabileceği görülmüştür. Bulgular, bruksizm tedavisinde hastanın klinik bulguları, semptom şiddeti ve fonksiyonel gereksinimleri doğrultusunda bireyselleştirilmiş tedavi planlamasının önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Bruxism is characterized by repetitive activity of the masticatory muscles and may lead to clinical, morphological, and functional changes in the stomatognathic system. The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of medical therapy, occlusal splint therapy, and low-level laser therapy on masseter muscle thickness and maximum bite force in individuals diagnosed with bruxism. In addition, changes in pain level, maximum mouth opening, and patient-reported questionnaire findings were assessed. This prospective clinical study included 60 systemically healthy patients diagnosed with bruxism who presented to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Selçuk University. The patients were divided into three groups according to the treatment modality applied: medical therapy, occlusal splint therapy, and low-level laser therapy. All individuals were evaluated at pre-treatment (T0), 1st month (T1), 3rd month (T3), and 6th month (T6). Masseter muscle thickness was measured using ultrasonography, maximum bite force using a force measurement device, pain level using the visual analog scale, and maximum mouth opening using clinical measurements. Clinical symptoms and parafunctional habits were assessed using questionnaires based on DC/TMD and OBC. Appropriate parametric or nonparametric tests and repeated measures analyses were used, and p<0.05 was considered statistically significant. Of the patients, 46 (76.7%) were female and 14 (23.3%) were male, with a mean age of 26.75±9.30 years. No significant differences were found between groups in terms of sex distribution or age. The findings showed a reduction in pain levels and improvement in clinical symptoms over time in all treatment groups. Changes in masseter muscle thickness were observed depending on groups and time points, with significant differences in some measurements. An increasing trend in maximum mouth opening was observed, whereas no significant change was found in maximum bite force. In conclusion, medical therapy, occlusal splint therapy, and low-level laser therapy may contribute to the reduction of clinical symptoms and favorable changes in some objective parameters in individuals with bruxism. The findings support the importance of individualized treatment planning based on clinical findings, symptom severity, and functional needs.