Heterosiklik halka taşıyan 1,3-diaril-2-propen-1-on türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of 1,3-diaryl-2-propene-1-onw derivatives bearing heterocyclic units
- Tez No: 489635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kalkonlar, flavonoid ailesine üye olan, 1,3-difenil-2-propen-1-on olarak isimlendirilen ve iki aromatik zincirin üç karbonlu doymamış karbonil sistemleri ile birbirine bağlandığı bileşiklerdir. Kalkonlar pirimidinler, pirazolinler, oksazolinler, benzotiyapinler gibi çeşitli heterosiklik bileşiklerin sentezinde kullanılan önemli yapı taşlarıdır. Kalkonlar ve heterosiklik türevleri antikanser, antiinflammatuar, antimikrobiyal, antioksidan, antisıtma, antileişmanyal, antiülser, antiviral, antiprotozoal ve anti-HIV gibi geniş bir biyolojik aktivite spektrumuna sahiptir. Bu çalışmada biyolojik aktivite gösterme potansiyeli bulunan yeni kalkon türevleri sentezlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak 4- konumunda heterosiklik halka taşıyan benzaldehit türevleri ile aromatik/heteroaromatik halka taşıyan metil keton türevlerinin Claisen-Schmidt kondenzasyonu sonucu toplam 20 adet orijinal nitelikte 3-[(4-sübstitüe-1-il)fenil]-1-aril/heteroaril-2-propen-1-on türevi (1a-d, 2a-d, 3a-d, 4a-d ve 5a-d) elde edilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen tüm reaksiyonlar İnce Tabaka Kromatografisi (İTK) ile kontrol edilerek tamamlanmıştır. Reaksiyonlar sonucu elde edilen ham ürünler uygun çözücülerden ekstrakte edilip kristallendirilerek saflaştırıldı. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları UV-Vis, FT IR, 1H NMR, 13C NMR ve MS gibi spektroskopik yöntemler ve elemental analiz tekniğiyle (CHNS) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chalcones are named as 1,3-diphenyl-2-propen-1-one, unsaturated ketone compounds which belong to the flavonoid family. Also, chalcones are important building blocks used to synthesis of various heterocyclic compounds such as pyrimidines, pyrazolines, oxazolines, benzothiapines, etc. Chalcones and their heterocyclic derivatives have been known to possess many pharmacological activity such as anticancer, antiinflammatory, antimicrobial, antioxidant, antimalarial, antileishmanial, antiulcer, antiviral, antiprotozoal and anti-HIV. In the present work, the new chalcones with potential biological activity were synthesized. Twenty novel 3-[(4-substituted-1-yl)phenyl]-1-aryl/heteroaryl-2-propen-1-one derivatives (1a-d, 2a-d, 3a-d, 4a-d and 5a-d) were synthesized starting from 4-substituted- benzaldehydes and aromatic/heteroaromatic methyl ketones by Claisen-Schmidt condensation reaction. All reactions were completed after they monitored by Thin Layer Chromatography (TLC). The crude products were extracted and recrystallized with appropriate solvents. The chemical structures of chalcone derivatives were eludicated by UV-Vis FT IR, 1H NMR, 13C NMR and MS spectral data and elemental analyses (CHNS).