Kafa travmalı olgularda progresyonun değerlendirilmesinde erken dönem belirteci olarak sistemik inflamatuar markerların etkinliği
Progression in patients with head trauma as an early indicator in the evaluation of efficacy of systemic inflammatory markers
- Tez No: 881962
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN AKDEMİR, DOÇ. DR. ŞEVKET EVRAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada kafa travmalı olgulardaki sistemik inflamatuar markerların prognozdaki rolünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Acil servise başvuru anında Glasgow Koma Skalası (GKS) >13 olan toplam 156 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu grubun 52'si travmatik beyin hasarı progresyon gösteren ve operasyona alınan, 104'ü ise progresyon göstermeyen hasta grubu olarak ele alındı. Hastaların başvuru anında acil serviste ilk 30 dakika içerisinde alınmış olan hemogram tetkikleri incelendi. Çalışılan hemogram değerinde Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLR), mutlak nötrofil sayısının mutlak lenfosit sayısı oranı olarak değerlendirildi. Trombosit-Lenfosit Oranı (PLR), periferik kanda trombosit ve lenfosit hücre sayılarının oranı olarak hesaplandı. Lenfosit-monosit oranı (LMR), mutlak lenfosit sayısının mutlak monosit sayısı oranı olarak değerlendirildi. (SII) Sistemik İmmün Enflamasyon İndeksi, trombosit sayısının nötrofil sayısı ile çarpımının, lenfosit sayısına bölünmesi ile hesaplandı. Kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) ile trombosit oranı RPR olarak değerlendirildi. Veriler istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Opere olan grupta nötrofil, monosit, platelet, WBC, NLR ve SII değerleri opere olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemişti. GKS düşüşü olan grupta nötrofil, platelet, WBC, NLR, PLR ve SII değerleri GKS düşüşü olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemişti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the role of systemic inflammatory markers in the prognosis of patients with head trauma. Materials and Methods: A total of 156 patients with a Glasgow Coma Scale (GCS) score >13 on admission to the emergency department were included in this study. Among these, 52 patients presented progression of traumatic brain injury and underwent surgical intervention, while 104 patients responded sufficently to conservative treatment and were managed non-operatively. Complete blood count analyses performed within the first 30 minutes of admission were reviewed. The neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) was calculated as the ratio of the absolute neutrophil count to the absolute lymphocyte count. The platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) was calculated as the ratio of the platelet count to the peripheral blood lymphocyte count. The lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR) was calculated as the ratio of the absolute lymphocyte count to the absolute monocyte count. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) was calculated by multiplying the platelet count by the neutrophil count and then dividing by the lymphocyte count. The red cell distribution width/platelet ratio (RPR) was also evaluated. The data were statistically analysed. Results: In the surgically treated group, neutrophil, monocyte, platelet, WBC, NLR and SII levels were significantly higher (p0.05) in lymphocyte, RDW, PLR and LMR levels between the surgical and non-surgical groups. In patients with decline of GCS score, neutrophil, platelet, WBC, NLR, PLR and SII values were significantly higher (p0.05) in lymphocyte, monocyte and RDW values between patients with and without decaying of GCS score.