Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Dahiliye ve Endokrinoloji Polikliniğine başvuran dislipidemi tanılı hastaların bilgi ve farkındalık düzeyleri ile tedavi planı ve yaşam tarzı değişikliklerine uyumu
Knowledge and awareness levels of patients with dyslipidaemia presenting to Internal Medicine and Endocrinology Outpatient Clinic of Kocaeli University Hospital and Compliance with treatment plan and lifestyle changes
- Tez No: 881963
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Tüm dünyada ölümlerin önemli ve başta gelen sebeplerinden biri kardiyovasküler hastalıklardır. Dislipidemi, özellikle aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olmasının yanında diyabet, metabolik sendrom gibi hastalıklara da eşlik etmektedir. Toplumumuzda oldukça yaygın olan dislipidemi birçok hastalığa eşlik etmesi ve kronik hastalıklar için risk faktörü olmasından ötürü halk sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu çalışmada daha önceden dislipidemi tanısı almış bireylerin dislipidemi hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi, tedavi planlarına ve yaşam tarzı değişikliği önerilerine uyumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. 15 Ekim- 15 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine Dahiliye ve Endokrinoloji Polikliniklerine başvuran dislipidemi tanılı hastalar oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllülük esasına göre dahil olan 119'u kadın, 81'i erkek olmak üzere toplamda 200 kişi katılmıştır. Örneklem seçilmemiş olup tüm katılımcılara ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak tanımlayıcı istatistik ve grafik analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 119'u (%59,5) kadın ve 89'u(%40,5) erkek olmak üzere toplam 200 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 58,43 (±12,086 SS) yıldır. Katılımcıların dislipidemi hakkında farkındalık ve bilgi düzeyi formuna verdiği yanıtlar değerlendirildiğinde, her doğru yanıt 1 puan, her yanlış yanıt 0 puan olacak şekilde toplam 12 sorunun en az 1'ine doğru yanıt vererek en düşük 1 puan, en fazla 12'sine doğru yanıt vererek en yüksek 12 puan aldıkları görüldü. Ortalama dislipidemi bilgi düzeyi puanı 8,1; ortanca bilgi puanı 8 (25 per;7; 75 per;10) olarak bulundu. Katılımcılardan %54,5'i 8 puan ve altında alırken %45,5'i ortalama puanın üstünde almıştır. Katılımcılardan ilaç tedavisi başlanan hastaların %55,6'sı tedaviyi başlayan hekimin önerisi ile tedaviyi bıraktığı görüldü. Yaşam tarzı değişikliği önerisinde bulunan hastaların yarısından fazlası önerilere uymaya çalıştığı gözlendi. Sonuç: Sonuçlara bakıldığında dislipidemi tanılı hastaların çoğunluğunun farkındalık ve bilgi düzeylerinin yeterli düzeyde olmadığı, konu hakkında daha fazla bilgilendirilmeye ve eğitime ihtiyaç duyduğu anlaşılmaktadır. Hastaların hekimlerinin başladıkları tedaviye ve yaşam tarzı değişikliklerine uymaya çalıştıkları görülse de bu konuda daha fazla hastaya ulaşmamız gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases are one of the leading and important causes of death worldwide. Dyslipidaemia is an important risk factor especially for atherosclerotic cardiovascular diseases and accompanies diseases such as diabetes and metabolic syndrome. Dyslipidaemia, which is quite common in our society, is a condition that needs attention in terms of public health because it accompanies many diseases and is a risk factor for chronic diseases. In this study, it was aimed to determine the level of knowledge about dyslipidaemia in individuals previously diagnosed with dyslipidaemia and to determine their compliance with treatment plans and lifestyle change recommendations. Method: Our study is a descriptive cross-sectional survey study. It was conducted between 15 October and 15 December 2023. The population of the study consisted of patients diagnosed with dyslipidaemia who applied to the Internal Medicine and Endocrinology Polyclinics of Kocaeli University Faculty of Medicine Research Hospital. A total of 200 people, 119 women and 81 men, participated in the study on a voluntary basis. The sample was not selected and all participants were tried to be reached. The data obtained were evaluated by descriptive statistics and graphical analysis using SPSS statistical programme. Results: A total of 200 people, 119 (59.5%) women and 89 (40.5%) men, participated in our study. The mean age of the participants was 58.43 years (±12.086 SD). When the responses of the participants to the awareness and knowledge level form about dyslipidaemia were evaluated, it was seen that they received the lowest 1 point by answering at least 1 of the 12 questions correctly and the highest 12 points by answering the maximum 12 questions correctly, with each correct answer being 1 point and each incorrect answer being 0 points. The mean dyslipidaemia knowledge score was 8.1 and the median knowledge score was 8 (25 per;7; 75 per;10). While 54.5% of the participants scored 8 points or less, 45.5% scored above the average score. Among the participants, 55.6% of the patients who started drug treatment stopped the treatment with the recommendation of the physician who started the treatment. It was observed that more than half of the patients who were recommended lifestyle changes tried to comply with the recommendations. Conclusion: When the results are analysed, it is understood that the majority of patients diagnosed with dyslipidaemia have insufficient awareness and knowledge levels and need more information and education on the subject. Although it is observed that patients try to comply with the treatment and lifestyle changes initiated by their physicians, we need to reach more patients in this regard.