Plevral hastalıkların tanısında görüntüleme yöntemi altında plevraiğne biyopsisi: Abrams iğnesi ile kesici iğne
Pleural needle biopsy under imaging method in the diagnosis ofpleural diseases: Abrams needle and cutting needle
- Tez No: 881986
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER METİNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma plevral hastalıkların tanısında görünteleme rehberliğinde kullanılan kesici iğne ile Abrams iğnesinin tanı doğruluğu, güvenilirliği ve güvenliğinin tayini ve karşılaştırılması amaçlanarak yapılmıştır. Çalışmamız 31.06.2022-14.06.2023 tarihleri arasında ardışık olarak kliniğe başvuran klinik, radyolojik, laboratuvar ve sitolojik incelemelerle tanı konulamayan, invaziv yöntem/biyopsi endikasyonu olan plevral sıvılı, consort diagram uygunluğunda kesici iğne ve Abrams iğnesi olarak 2 kola randomize edilerek plevral biyopsi yapılan 148 hastanın değerlendirmesini içermektedir. Hastalara, randomizasyon koluna göre BTT ile olası giriş yerini belirledikten sonra TUS rehberliğinde kesici iğne veya Abrams iğnesi ile biyopsi işlemi uygulandı. Abrams iğnesi biyopsisinde olağan uygulama, kesici iğnede serbest el tekniği kullanıldı. Randomizasyon kollarına göre kesici iğne grubunda tanı doğruluğu % 63,01, – LR 0,47 iken, Abrams grubunda % 78,67, 0,30 idi; iki grup arasında Abrams iğnesi lehine tanı doğruluğu için istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p=0,036). Tanı doğruluğu hem BTT hem de TUS bulgularına göre kategorize edilerek analiz edildiğinde, BTT bulgularına göre yalnız PS'sı olanlar ile sıvı görünümün yanısıra plevral kalınlaşma/lezyon olanlar arasında anlamlı fark yoktu. Buna karşın TUS bulgularına göre plevral kalınlaşma < 1 cm veya ≥ 1 cm olarak iğne başarıları değerlendirildiğinde TUS'ye göre plevral kalınlaşma < 1 cm olanlarda Abrams iğnesi tanı doğruluğu (%77,3), kesici iğneye göre daha yüksekti (%55,2) (p=0,009). Benzer şekilde kesici iğne kolunda da plevral kalınlaşma ≥ 1 cm olanlarda tanı doğruluğu %55,2'den %93,3'e çıkarak anlamlı derecede artış gösterdi (p=0,006). Ayrıca plevral kalınlaşma ≥ 1 cm olanlarda Abrams iğne – LR değeri 0,17 iken, bu değer kesici iğne için 0,08 idi. Sonuç olarak, TUS'de plevral kalınlaşma < 1 cm olduğunda Abrams iğnesi, ≥ 1 cm olduğunda kesici iğne tanı doğruluğu ve güvenilirliği itibariyle daha tercih edilebilir olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and compare the diagnostic accuracy, reliability, and safety of the cutting needle and Abrams needle, which are used under imaging guidance to diagnose pleural diseases. Our study included patients with pleural fluid who were consecutively admitted to the clinic between June 31, 2022, and June 14, 2023, who could not be diagnosed with clinical, radiological, laboratory, and cytological examinations, who had an invasive method/biopsy indication, and who underwent pleural biopsy by randomizing them into two arms as cutting needle and Abrams needle in accordance with the consort diagram. It includes the evaluation of 148 patients. After determining the possible entry site with CT according to the randomization arm, the biopsy was performed with a cutting needle or Abrams needle under TUS guidance. The usual practice was used for Abrams needle biopsy, and the free hand technique was used for the cutting needle. According to the randomization arms, the diagnostic accuracy in the cutting needle group was 63,01%, – LR was 0,47, while in the Abrams group, it was 78,67%, 0,30; A statistically significant difference in diagnostic accuracy was detected between the two groups in favor of the Abrams needle (p=0,036). When the diagnostic accuracy was categorized and analyzed according to both CT and TUS findings, there was no significant difference between those with pleural fluid alone and those with pleural thickening/lesion in addition to fluid appearance according to CT findings. On the other hand, when needle success was evaluated as pleural thickening < 1 cm or ≥ 1 cm according to TUS findings, the diagnostic accuracy of the Abrams needle was higher (77,30%) than the cutting needle (55,20%) in those with pleural thickening < 1 cm according to TUS. (p=0,009). Similarly, the diagnostic accuracy in the cutting needle arm increased significantly, from 55,20% to 93,30% in those with pleural thickening ≥ 1 cm (p = 0,006). Additionally, in patients with pleural thickening ≥ 1 cm, the Abrams needle – LR value was 0,17, while this value was 0,08 for the cutting needle. As a result, when pleural thickening in TUS was < 1 cm, the Abrams needle was considered preferable, and when it was ≥ 1 cm, the cutting needle was considered preferable in terms of diagnostic accuracy and reliability.