Meme kanseri MCF-7 hücre hattında metabolik yolların çalışılması
Investigation of metabolic pathways in MCF-7 cell line for breast cancer
- Tez No: 881985
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda sık görülen ve ölüme neden olan bir hastalıktır. Kemoterapi, meme kanseri tedavisinde temel bir yaklaşımdır. Ancak, kemoterapinin etkinliğini azaltan intrinsik veya edinilmiş ilaç direnci, hastalığın ilerlemesi, nüks etmesi ve ölümle sonuçlanması gibi önemli engellerle karşılaştırılabilir. Doksorubisin (DOX), meme kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir antrasiklin kemoterapötik ajandır. DOX, DNA'da serbest radikal aracılı oksidatif hasar oluşturarak apoptozu indükleyen bir topoisomeraz II inhibitörüdür. Çalışmanın amacı, doksorubisin duyarlı ve dirençli meme kanseri (MCF-7) hücre hatlarında hücreler arasındaki farklılıkları araştırmak ve doksorubisine karşı dirence katkıda bulunan metabolik aktivitelerde rol oynayan yolaklarda yeni molekülleri keşfetmektir. Bu araştırma, meme kanseri tedavisinde alternatif terapi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, doksorubisin duyarlı ve dirençli MCF-7 hücre hattı kullanılmış ve doksorubisinin etkileri incelenmiştir. MTT yöntemiyle 48 saatlik IC50 konsantrasyonu belirlenmiştir. Ayrıca, metabolik yolakta görev alan 46 gen üzerinde RT-qPCR yöntemiyle gen ifadesi analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Doksorubisinin duyarlı ve dirençli MCF-7 meme kanseri hücre hattında klinik ilaç olarak etkileri incelenmiştir. 48.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is a prevalent and fatal disease among women worldwide. Chemotherapy is a fundamental approach in breast cancer treatment. However, intrinsic or acquired drug resistance that reduces the effectiveness of chemotherapy presents significant obstacles such as disease progression, recurrence, and mortality. Doxorubicin (DOX) is a widely used anthracycline chemotherapeutic agent in the treatment of breast cancer. DOX induces apoptosis by causing free radical-mediated oxidative damage to DNA and inhibiting topoisomerase II. The aim of this study is to investigate the differences between doxorubicin-sensitive and resistant breast cancer (MCF-7) cell lines and to discover new molecules involved in pathways contributing to resistance against doxorubicin. This research aims to contribute to the development of alternative therapeutic approaches in breast cancer treatment. Materials and Methods: In our study, doxorubicin-sensitive and resistant MCF-7 breast cancer cell lines were used, and the effects of doxorubicin were examined. The 48-hour IC50 concentration was determined using the MTT method. Additionally, gene expression analysis was performed on 46 genes involved in metabolic pathways using the RT-qPCR method. Results: The effects of doxorubicin as a clinical drug were examined in doxorubicin-sensitive and resistant MCF-7 breast cancer cell lines.