Ortognatik cerrahide uygulanan farklı hipotansif anestezi yöntemlerinin perioperatif etkilerinin araştırılması
Investigation of perioperative effects of different hypotensive anesthesia techniques in orthognathic surgery
  1. Tez No: 881999
  2. Yazar: ISLAM KAZIMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY YILMAZ ASAN, PROF. DR. DİLEK GÜNAY CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Diş Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ORTOGNATİK CERRAHİDE UYGULANAN FARKLI HİPOTANSİF ANESTEZİ YÖNTEMLERİNİN PERİOPERATİF ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI İslam KAZIMLI Erciyes Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Diş Hekimliği Doktora Tezi, Haziran 2024 Birinci Danışman: Doç. Dr. Canay YILMAZ ASAN İkinci Danışman: Prof. Dr. Dilek GÜNAY CANPOLAT ÖZET Ortognatik cerrahi dentofasiyal deformitelerin düzeltilmesi amacıyla sıklıkla uygulanan, çenelerin fonksiyonel ve estetik olarak düzeltilmesini hedefleyen bir cerrahi yöntemdir. Üst çene anomalilerinin düzeltilmesi amacıyla Le Fort I osteotomisi uygulanırken, alt çene deformiteleri genellikle bilateral sagittal split ramus osteotomisi ile düzeltilmektedir. Ortognatik cerrahi genel anestezi altında uygulanan major cerrahilerden biri olup, kanama cerrahi sırasında karşılaşılabilecek ciddi bir komplikasyondur. Ortognatik cerrahi uygulamalarında kanamanın azaltılması, cerrahi konfor ve başarının arttırılması için sıklıkla hipotansif anestezi yöntemleri tercih edilir. Hipotansif anestezi uygulamalarında pek çok farklı ajan kullanılır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde çift çene cerrahileri sırasında hipotansif anestezi sağlamak amacıyla rutin olarak kullanılan sevofluran- remifentanil, sevofluran-esmolol ve sevofluran- nitrogliserin kombinasyonlarının etkinliklerinin ve birbirlerine olan üstünlüklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, 17.05.2022-01.11.2022 tarihleri arasında gelişimsel maloklüzyon nedeniyle ortognatik cerrahi uygulanan toplam 60 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Standart bir anestezi protokolüyle genel anestezi uygulanan hastalar, hipotansif ajan tercihlerine göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1 (Remifentanil, n=20) sevofluran+remifantanil kullanılan hastalar; Grup 2 (Esmolol, n=20) sevofluran+esmolol kullanılan hastalar; Grup 3 ise (Nitrogliserin, n=20) sevofluran+nitrogliserin kullanılan hastalardan oluşturuldu. Hasta verileri (anestezi süresi, cerrahi süre, toplam kanama ve kullanılan mayi miktarı, cerrah mennuniyeti, perioperatif hemodinamik değerler, postoperatif ağrı, analjezik tüketimi) ameliyathane hasta takip kayıtları, postoperatif hemşire takip ve doktor gözlem formlarından elde edilerek kaydedildi. Verilerin istatistiksel karşılaştırmalı analizleri yapıldı. Grupların demografik verileri benzerdi (p>0.05). Gruplar arasında anestezi süresi, cerrahi süre, kanama miktarı, cerrah memnuniyeti ve ameliyat süresi bakımından anlamlı istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Hemodinamik parametreler değerlendirildiğinde sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basınçları (OKB) bakımından klinik olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). Grupların kalp atım hızları değerlendirildiğinde, intraoperatif olarak Grup 3'te diğer gruplara göre istatistiksel olarak yükseklik tespit edilirken, bu durum klinik olarak anlamlı değildi (p0.05). Postoperatif dönemde hemodinamik parametrelerin normal seviyelere dönüşü Grup1'de diğer gruplara göre daha hızlı idi (SKB için p=0,004, DKB için p0,001, OAB için p=0,002). Bu çalışmada; ortognatik cerrahi sırasında sevofluran anestezisine ilaveten kullanılan remifantanil, esmolol ve nitrogliserin infüzyonlarının hedeflenen hipotansif anesteziyi sağlamada başarılı ve birbirlerine alternatif teknikler olabileceği sonucuna varılmıştır. Ortognatik cerrahide hipotansiyon sağlamak amacıyla hangi yöntemin kullanılacağına, hastaların genel sağlık durumları ve ek hastalıkları göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE PERIOPERATIVE EFFECTS OF DIFFERENT HYPOTENSIVE ANESTHESIA METHODS APPLIED IN ORTHOGNATHIC SURGERY Islam KAZIMLI Erciyes University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery PhD Thesis, June 2024 Primary Supervisor: Assoc. Dr. Canay YILMAZ ASAN Secondary Supervisor: Prof. Dr. Dilek GÜNAY CANPOLAT ABSTRACT Orthognathic surgery is a frequently performed surgical method aimed at correcting dentofacial deformities, targeting the functional and aesthetic improvement of the jaws. Le Fort I osteotomy is applied to correct maxillary anomalies, while mandibular deformities are generally corrected using bilateral sagittal split ramus osteotomy. Orthognathic surgery is one of the major surgeries performed under general anesthesia, where bleeding is a serious complication that may be encountered during the procedure. To reduce bleeding and enhance surgical comfort and success in orthognathic surgery, hypotensive anesthesia techniques are often preferred. Various agents are used in hypotensive anesthesia applications. A review of the literature reveals numerous studies comparing normotensive and hypotensive anesthesia methods in orthognathic surgery. However, there is no definitive data on what constitutes the ideal hypotensive anesthesia method. The aim of this study is to compare the efficacy and superiority of the combinations of sevoflurane-remifentanil, sevoflurane-esmolol, and sevoflurane-nitroglycerin, which are routinely used in our clinic to provide hypotensive anesthesia during bimaxillary surgeries. This study was designed as a retrospective study. A total of 60 patients who underwent orthognathic surgery due to developmental malocclusion at the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Erciyes University between May 17, 2022, and November 1, 2022, were included in the study. Patients who underwent general anesthesia with a standard anesthesia protocol were divided into three groups based on their choice of hypotensive agent. Group 1 (Remifentanil, n=20) consisted of patients using sevoflurane + remifentanil; Group 2 (Esmolol, n=20) consisted of patients using sevoflurane + esmolol; and Group 3 (Nitroglycerin, n=20) consisted of patients using sevoflurane + nitroglycerin. Patient data (anesthesia duration, surgery duration, total bleeding and fluid volume, surgeon satisfaction, perioperative hemodynamic values, postoperatiferative pain, analgesic consumption) were obtained from the operating room patient follow-up records, postoperatiferative nurse follow-up, and doctor observation forms and recorded. Statistical comparative analyses of the data were performed. The demographic data of the groups were similar (p>0.05). There was no significant statistical difference between the groups in terms of anesthesia duration, surgery duration, amount of bleeding, surgeon satisfaction, and surgery duration (p>0.05). When hemodynamic parameters were evaluated, no clinically significant difference was found in systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), and mean arterial pressure (MAP) (p>0.05). When the heart rates of the groups were evaluated, a statistically significant difference was found at some times in Group 3 compared to the other groups due to an increase, but this was not clinically significant (p0.05).