Mobil telefon kullanım süresi ve ekran bağımlılığının kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisi
The effect of mobile phone use time and screen addiction on cardiovascular risk factors
  1. Tez No: 882013
  2. Yazar: ESRA COŞKUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada mobil telefon kullanımı ve ekran bağımlılığının olumsuz faktörlerinin, kardiyovasküler sistem üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 18-35 yaş arası, İstanbul ilinde ikamet eden 61 katılımcı (kadın=32 erkek=29) dahil edildi. Çalışmamıza katılan bireylerin yaş ortalamaları 25'ti. Katılımcıların demografik bilgileri, hazırlanan sosyodemografik değerlendirme formu ile toplandı. Katılımcılar Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form, Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği-Kısa Form, Framingham Risk Skoru Değerlendirmesi ölçeklerini doldurdular. Bireylerin son 3 ay içinde yaptırdıkları kan değerleri kaydedildi. Yapılan analizlerde, anketler arasındaki ilişki incelendiğinde Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği ile Günlük Ortalama Telefon Kullanım Süresi (p=0,009) ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (p=0,000) arasında anlamlı ilişki bulundu. Framingham Risk Skoru Değerlendirilmesi Ölçeğinin, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçekleri ile arasında anlamlı ilişki yoktu (p>0,05). Çalışmamıza katılan bireylerin kan değerleri incelendiğinde, kolestrol düzeyleri ile Framingham Risk Skoru Değerlendirmesi arasında (p=0,000) ve LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi arasında (p=0,004) anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Kan Değerleri ile Telefon ve Ekran Bağımlılığı arasındaki ilişkide anlamlı bir ilişki olmadığı bulundu (p>0,05). Kadın ve erkek katılımcıların anket değerlerinin karşılaştırılması incelendiğinde Framingham Risk Skoru Değerlendirmesi (p= 0,023) skorunda anlamlı fark bulundu. Çalışmamız sonucunda, mobil telefon kullanım süresi ve ekran bağımlılığının, kardiyovasküler risk faktörleri ve 10 yıllık kardiyovasküler risk üzerine etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of mobile phone use and screen addiction on the cardiovascular system. 61 participants (female = 32 male = 29) aged 18-35 residing in Istanbul were included in the study. The average age of the individuals participating in our study was 25. Demographic information of the participants was collected with the sociodemographic evaluation form. Participants completed the Smartphone Addiction Scale-Short Form, Multiple Screen Addiction Scale, International Physical Activity Scale-Short Form, and Framingham Risk Score Assessment scales. The blood values of the individuals in the last 3 months were recorded. When the relationship between the surveys was examined in the analyses, a significant relationship was found between the Multiple Screen Addiction Scale and the Average Daily Phone Use Time (p=0.009) and the Smartphone Addiction Scale (p=0.000). The Framingham Risk Score Assessment Scale had no significant relationship with the Smartphone Addiction Scale, Multiple Screen Addiction Scale and International Physical Activity Scale (p>0.05). When the blood values of the individuals participating in our study were examined, it was seen that there was a significant relationship between cholesterol levels and Framingham Risk Score Evaluation (p = 0.000) and between LDL (Low-density lipoprotein) and the International Physical Activity Survey (p = 0.004). When the relationship between Blood Values and Phone and Screen Addiction was examined, it was seen that there was no significant relationship (p > 0.05). When comparing the survey values of male and female participants, a significant difference was found in the Framingham Risk Score Assessment (p = 0.023) score. As a result of our study, there is no effect duration of mobile phone use and screen addiction on cardiovascular risk factors or 10-year cardiovascular risk.