Bankacılıkta mobil pazarlama ve tüketici satın alma kararı üzerine etkisi
Mobile marketing in banking and its effect on consumer purchasing decision
  1. Tez No: 882053
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE DALDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmamız, 402 katılımcı ile gerçekleştirilmiş ve katılımcıların büyük çoğunluğunun mobil reklam mesajlarına olumsuz bir bakış açısına sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek ve gelir düzeyi gibi demografik özellikler dikkate alınarak, bu değişkenlerin mobil reklamcılık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Analizler, yaş grupları arasında mobil reklamcılığa karşı tutumda anlamlı farklılıklar olduğunu, ancak cinsiyet, eğitim durumu ve gelir seviyesi gibi diğer demografik faktörler arasında önemli bir fark bulunmadığını göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların bankacılık işlem yöntemleri ve banka tercihlerinin mobil reklamcılık üzerindeki etkisine de bakılmıştır. Sonuçlar, mobil reklamcılığın, katılımcıların banka seçimi ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirme yöntemleriyle belirli bir ilişkisi olduğunu, fakat bu etkinin demografik özelliklerle belirgin bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. İl ve ilçede yaşama durumu ise mobil reklamcılık etkisi üzerinde farklılık göstermiş, özellikle ilçede yaşayan bireylerin mobil reklamlardan daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Araştırmamız, Türkiye'deki mobil reklamcılık ve tüketici davranışları alanında kapsamlı bir analiz sunarak, bu alandaki literatüre önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu bulgular, mobil reklamcılığın etkinliğinin artırılması için demografik faktörlerin yanı sıra coğrafi ve davranışsal özelliklerin de dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our research, involving 402 participants, revealed that the majority exhibit a negative attitude towards mobile advertising messages. The study examined the impact of demographic factors like gender, age, educational background, profession, and income level on mobile advertising. The analysis showed significant variations in mobile advertising attitudes across different age groups, whereas no substantial differences were found concerning gender, education, and income levels. Additionally, the participants' preferred banking methods and bank choices were analyzed to assess their influence on mobile advertising effectiveness. The findings indicate a certain relationship between mobile advertising and the participants' banking preferences and transaction methods, though not significantly affected by demographic characteristics. Geographical location, specifically whether participants lived in urban or rural areas, also influenced the impact of mobile advertising, with those in rural areas showing a higher influence. Our study provides a comprehensive analysis of mobile advertising and consumer behavior in Turkey, contributing significantly to the existing literature in this field. The results suggest that enhancing the effectiveness of mobile advertising requires considering not only demographic factors but also geographical and behavioral attributes.