Altman Z-skor analizine göre finansal başarısızlık ve iflas tahmini: BİST KOBİ sanayi endeksinde örnek bir uygulama
Financial failure and bankruptcy forecasting according to altman Z-score analysis: A sample application in BİST SME industry index
  1. Tez No: 882052
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KURT CİHANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir firmanın iflas etmesi durumunda çeşitli ekonomik birimler önemli ölçüde etkilenir. İlk olarak, çalışanların işlerini kaybetmeleri işsizlik oranının artmasına neden olurken, onların ekonomik sıkıntılar yaşamalarına yol açar. Tedarikçiler, firmanın iflası nedeniyle alacaklarını tahsil edemeyebilir ve bu durum onların mali durumunu olumsuz etkileyerek tedarik zincirinde domino etkisi yaratabilir. Müşteriler ise ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetlere erişim sağlayamayabilir, bu da müşteri memnuniyetsizliğine ve güven kaybına yol açar. Hissedarlar, firmanın iflasıyla birlikte yatırımlarının değer kaybetmesi nedeniyle ciddi mali kayıplar yaşar. Firmanın borçlarını ödeyememesi, Kredi kullandıran bankalar ve finansal kuruluşların bilançolarına olumsuz yönde yansır ve bu durum bir borç krizine dönüşebilir. Son olarak, devlet vergi gelirlerinden mahrum kalır; bu durum devletin bütçe dengesini olumsuz etkileyebilir. Bu çok yönlü etkiler, iflasın sadece firmayı değil, geniş bir ekosistemi nasıl etkilediğini gösterir. Tüm bu faktörler, firmanın iflasının sadece mikro düzeyde değil, makro düzeyde de ciddi etkiler yaratabileceğini gösterir. Belirli yöntemlerle iflas riskini tahmin etmek hem firma için hem de firmayla ilişkili taraflar için oldukça önemli bir katkıdır. Bu çalışmada, Altman Z-Skor Analizi verilerine göre BİST KOBİ Sanayi Endeksindeki rasgele seçilen 11 firmanın iflas riskleri 2019 ve 2022 yılları için tahmin edilmiştir. 11 şirketten; 9 şirketin pandemi sonrasında Altman z skor analizine göre finansal olarak yükselişe geçtiğini, pandemi sonrası z skorunu düşüren şirketlerinde zaten 2019 yılında finansal olarak başarılı bölgede yer aldıkları ve z skorunu düşürmelerine rağmen 2022 yılında finansal olarak başarılı bölgede kalmaya devam ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When a firm goes bankrupt, various economic agents are significantly affected. Firstly, the loss of employees' jobs leads to an increase in the unemployment rate and causes them to experience economic difficulties. Suppliers may not be able to collect their receivables due to the bankruptcy of the firm, and this may adversely affect their financial situation and create a domino effect in the supply chain. Customers may not be able to access the products or services they need, leading to customer dissatisfaction and loss of trust. Shareholders suffer serious financial losses due to the loss of value of their investments with the bankruptcy of the firm. The firm's inability to repay its debts is reflected negatively on the balance sheets of banks and financial institutions that provide loans, and this situation may turn into a debt crisis. Finally, the state is deprived of tax revenues; this may adversely affect the state's budget balance. These multifaceted effects show how bankruptcy affects not only the firm but also the wider ecosystem. All these factors show that the bankruptcy of a firm can have serious effects not only at the micro level but also at the macro level. Forecasting bankruptcy risk with certain methods is a very important contribution for both the firm and the parties related to the firm. In this study, the bankruptcy risks of 11 randomly selected firms in the BIST SME Industry Index are estimated for the years 2019 and 2022 according to Altman Z-Score Analysis data. Of the 11 companies, it was concluded that 9 companies started to rise financially after the pandemic according to Altman z-score analysis, the companies that lowered their z-score after the pandemic were already in the financially successful region in 2019 and continued to remain in the financially successful region in 2022 despite lowering their z-score.