13-18 yaş arası madde bağımlısı çocukların sosyodemografik özellikleri üzerine nitel bir çalışma (Adana ili örneği)
A qualitative study on the sociodemographic characteristics of substance abusing children between the ages of 13-18 (The case of Adana province)
- Tez No: 882063
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Adana Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyetini sürdüren 13-18 yaş arası suça sürüklenen-madde bağımlısı kız çocuklarına hizmet veren Mehmet Şükrü Tulay İhtisaslaştırılmış Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'nde kalan sadece madde kullanım öyküsü bulunan kız çocukları ile yapılan görüşmeler çerçevesinde şekillenen bu yüksek lisans tezi, uyuşturucu kullanma nedenlerinin belirlenmesi, uyuşturucu ve uyuşturucu madde kullanımı hakkındaki bilgilerinin tespit edilmesi ve aile yapıları arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bu çalışmada; uyuşturucu madde kullanmış çocukların genel görünümleri, sosyodemografik yapıları, uyuşturucu madde kullanma nedenleri, uyuşturucu maddeye iten faktörlerin belirlenmesi, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı hakkında bilgi düzeylerinin ölçülmesi, kalmış oldukları kuruluşun hizmetlerinden memnuniyetleri ele alınmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının; uyuşturucu madde kullanan ve koruma ve bakım altına alınan çocuklara yönelik yapılacak veya yapılması planlanan psikososyal destek çalışmalarında planlamaların şekil ve şemasının oluşturulmasına, tedavi planının hazırlanmasına, aileye yönelik yapılması gereken desteğin kesinleştirilmesine ve destek çerçevesinin belirlenmesine, psikososyal destek çalışmasında yapılması gereken müdahalelerin aile odaklı şemalanmasına, tedavi merkezlerinin etkinliklerinin hangi kapsamda artırılmasına, uyuşturucu ile mücadele de yapılması gereken müdahalelerin belirlenmesinde toplumsal ve kurumsal bir farkındalık yaratılmasında katkı sağlaması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It was shaped within the framework of interviews with girls who only had a history of substance use and stayed at the Mehmet Şükrü Tulay Specialized Children's Homes Site Directorate, which operates under the Adana Provincial Directorate of Family and Social Services and serves delinquent or substance addicted girls between the ages of 13-18. This master's thesis focuses on the relationship between determining the reasons for drug use, determining knowledge about drugs and drug use, and family structures. In this study; The general appearance of children who have used drugs, their sociodemographic structure, their reasons for using drugs, determining the factors that push them to use drugs, measuring their level of knowledge about drug and stimulant use, and their satisfaction with the services of the institution where they stay are discussed. The results of this study; Creating the shape and scheme of the plans for the psychosocial support studies to be carried out or planned for children who use drugs and under protection and care, preparing the treatment plan, finalizing the support that should be provided to the family and determining the support framework, family-oriented diagramming of the interventions to be made in the psychosocial support study, treatment It is hoped that it will contribute to increasing the activities of the centers and to creating social and institutional awareness in determining the interventions that need to be made in the fight against drugs.