Mesleki öz yeterliliğin tükenmişliğe etkisinde mesleki özdeşleşmenin aracılık rolü: Eczacılık mesleği üzerine bir araştırma
The mediating role of occupational identification in the effect of occupational self-efficacy on burnout: A research on the pharmacy profession
- Tez No: 882064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma mesleki öz yeterlilik ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi eczane çalışanları üzerinde incelemeyi ve eczane çalışanlarının mesleki özdeşleşme düzeylerinin, mesleki öz yeterlilik ile tükenmişlik arasındaki ilişkide aracılık rolünün olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, serbest eczanelerde çalışan eczane sahibi ve mesul müdürü olan eczacılar ve eczane teknisyenlerinin mesleki öz yeterliliklerinin tükenmişliğe etkisinde mesleki özdeşleşmelerinin aracılık rolünü test etmek için kavramsal bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen bu modelin analiz etmek için veriler Google form aracılığıyla 1. Bölge İstanbul Eczacı Odasına kayıtlı eczacılardan ve Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneğine kayıtlı eczane teknisyenlerinden toplanmıştır. 953 kullanılabilir veri, Smart PLS 4 analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda hem mesleki öz yeterliliğin hem de mesleki özdeşleşmenin tükenmişliği negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca analiz sonuçları mesleki öz yeterliliğin mesleki özdeşleşmeyi pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Son olarak bu çalışmada mesleki özdeşleşmenin, mesleki öz yeterlilik ile tükenmişlik ilişkisinde aracı rolü olduğu sonucuna da varılmıştır. Eczacılar ve eczane teknisyenlerinde görülen tükenmişlik sorununa yönelik yapılan bu çalışma ile serbest eczane çalışanlarında görülen tükenmişliğin engellenmesi adına ihtiyaç duyulan bilgileri üretmekte, sahip olunması gereken farkındalığı sağlamaktadır. Bu çalışma hem teorik anlamda hem de pratikte eczacılık sektörüne katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between occupational self-efficacy and burnout in pharmacy employees and to determine whether the occupational identification levels of pharmacy employees have a mediating role in the relationship between occupational self-efficacy and burnout. For this reason, a conceptual model was developed to test the mediating role of occupational identification in the effect of occupational self-efficacy on burnout of pharmacists and pharmacy technicians who are pharmacy owners and responsible managers working in community pharmacies. To analyze this developed model, data were collected via Google form from pharmacists registered to the 1st Region Istanbul Pharmacist Chamber and pharmacy technicians registered to the Pharmacy Technicists and Technicians Social and Cultural Development Association. 953 usable data were analyzed with the Smart PLS 4 analysis program. As a result of the analysis, it was concluded that both occupational self-efficacy and occupational identification negatively affected burnout. Additionally, the analysis results showed that occupational self-efficacy positively affected occupational identification. Finally, this study concluded that occupational identification has a mediating role in the relationship between occupational self-efficacy and burnout. This study, conducted on the burnout problem seen in pharmacists and pharmacy technicians, produces the information needed to prevent burnout seen in community pharmacy employees and provides the necessary awareness. This study contributes to the pharmacy industry both theoretically and practically.