Predicting ambivalent sexism with social dominance orientation, cognitive flexibility and precarious manhood
Sosyal baskınlık yönelimi, bilişsel esneklik ve kırılgan erkekliğin çelişik duygulu cinsiyetçiliği yordaması
  1. Tez No: 882065
  2. Yazar: NAZLI EYLÜL UŞAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, 18-35 yaş arasındaki genç yetişkin erkeklerin, sosyal baskınlık yönelimi, bilişsel esneklik ve kırılgan erkeklik düzeylerinin çelişik duygulu cinsiyetçilik üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, bu çalışma, araştırma değişkenleri üzerinde sosyodemografik değişkenlerin (ilişki durumu, yaş, eğitim durumu) öngörü gücünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu uygun örnekleme ile seçilen 452 erkek oluşturmuştur. Çelişik duygulu cinsiyetçilik, saldırgan cinsiyetçilik (HS) ve koruyucu cinsiyetçilik (BS) olmak üzere iki boyutta incelenmiştir. Ölçüm araçları olarak Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ASI), Sosyal Baskınlık Yönelimi Ölçeği (SDO7), Bilişsel Esneklik Envanteri (CFI), Erkekliğe Yönelik Algılanan Tehdit Ölçeği (PTTMS) ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan veriler SPSS 29 yazılım paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. İlişki durumu, yaş ve eğitime göre çelişik duygulu cinsiyetçilik, korumacı cinsiyetçilik ve saldırgan cinsiyetçilikte anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için bağımsız grup t-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon sonuçları, sosyal baskınlık eğiliminin, bilişsel esnekliğin ve kırılgan erkekliğin çelişik duygulu cinsiyetçiliği anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Yordayıcı değişkenlerin çelişik duygulu cinsiyetçiliğe etkisini daha ayrıntılı incelemek için çelişik duygulu cinsiyetçiliğin iki faktörü üzerinde iki ek çoklu doğrusal modeli test edilmiştir. Sosyal baskınlık yönelimi, bilişsel esneklik ve kırılgan erkeklik, saldırgan cinsiyetçiliğin istatistiksel olarak anlamlı yordayıcıları olarak saptanmıştır. Koruyucu cinsiyetçilik ise sosyal baskınlık yönelimi ve kırılgan erkeklik tarafından anlamlı bir şekilde yordanmıştır. Bulgular ve sınırlılıklar ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve araştırmacılara ve saha çalışanlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis was to investigate the impact of social dominance orientation, cognitive flexibility, and precarious manhood on ambivalent sexism, in a research sample of men aged between 18-35. Additionally, this study sought to identify the predictive power of sociodemographic variables (relationships status, age, education status) on research variables. A convenience sample of volunteers 452 men were participants in the study. Ambivalent Sexism Scale (ASI), Social Dominance Orientation Scale (SDO7), Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Perceived Threat to Manhood Scale (PTTMS) and demographic information form were used as data collection instruments. Data analyses were conducted by the SPSS 29 software package, by using multiple linear regression analyses. In addition, to test whether there is a significant difference in the ambivalent sexism, benevolent sexism and hostile sexism according to participants' relationship status, age and education, independent group t-test and ANOVA analysis were conducted. The result of multiple linear regression indicated that SDO total score, CFI total score, and PTTMS total score were significant positive predictors of ambivalent sexism. As social dominance orientation and precarious manhood increase, ambivalent sexism also shows an increase. To further investigate predictor variables' influence on ambivalent sexism, two additional linear regressions have been conducted for two subfactors of AS. Social dominance orientation, cognitive flexibility, and precarious manhood have been identified as significant positive predictors of hostile sexism. Benevolent sexism, on the other hand, is significantly posivitely predicted by the total scores of social dominance orientation and precarious manhood. Findings and limitations have been discussed in the light of the relevant literature, and recommendations have been provided to researchers and practitioners.