İlkokul öğrencilerinin okuma duyguları ve okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between reading emotions and reading comprehension skills of primary school students
  1. Tez No: 882120
  2. Yazar: GAMZE TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma duyguları ve okuduğunu anlama becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kayseri ili Talas ilçesindeki toplam 412 öğrenciyle gerçekleştirilen çalışmada, karma desen benimsenmiştir. Öğrenci Görüşme Formu, Okuma Duyguları Ölçeği, Okuduğunu Anlama Testi veri toplama araçlarıdır. Görüşme yoluyla toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularına göre okuma duyguları; eğlence-mutluluk, umut, gurur, rahatlama, kaygı, sıkılma, kızgınlık, üzülme, umutsuzluk, utanma olarak belirlenmiştir. Nitel verilere dayalı olarak geliştirilen Okuma Duyguları Ölçeği ve Okuduğunu Anlama Testi 412 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçeğin psikometrik özelliklerini belirlemek için açımlayıcı faktör analizi ve Cronbach Alfa güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda; 21 madde ölçekten çıkarılmış, kalan 54 maddenin beş faktör altında gruplandığı belirlenmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı hesaplanmış ve ölçeğin uygulanabilir olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, okuduğunu anlama ve okuma duyguları arasında çeşitli ilişkiler olduğunu göstermektedir. Okuduğunu anlama puanları ve okuma duyguları alt boyut puanları arasındaki korelasyonlar -0.305 ile 0.199 arasında değişmektedir. Diğer yandan alt boyutların kendi aralarındaki korelasyonları -0.529 ile 0.459 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, okuduğunu anlama puanları ile alt boyut ortalama puanları arasında iki pozitif, bir negatif anlamlı ilişki ve iki anlamsız ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında okuma duyguları, kuramsal olarak ve önceki araştırma sonuçları ile tartışılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between fourth grade students' reading emotions and reading comprehension skills. In the study conducted with a total of 412 students in Talas district of Kayseri province, a mixed design was adopted. Student Interview Form, Reading Emotions Scale, Reading Comprehension Test are data collection tools. The data collected through interviews were analyzed using the content analysis method. Reading emotions; It was determined as enjoyment-happiness, hope, pride, relief, anxiety, boredom, anger, sadness, hopelessness and shame. The developed Reading Emotions Scale and Reading Comprehension Test were applied to 412 students. Exploratory factor analysis and Cronbach Alpha reliability analyzes were performed to determine the psychometric properties of the scale. 54 items were determined to be grouped under five factors. The internal consistency coefficient of the scale was calculated and showed excellent applicability. The findings show that there are various relationships between reading comprehension and reading emotions. Correlations between reading comprehension scores and reading emotions subscale scores range between -0.305 and 0.199. On the other hand, the correlations between the sub-dimensions vary between -0.529 and 0.459. In line with these results, it was determined that there were two positive, one negative and two insignificant relationships between reading comprehension scores and subscale average scores. In the light of these findings, reading emotions were discussed theoretically and with previous research results and various suggestions were made.