Evaluation of lateral and axial forces in atrophic maxilla with angled pterygoid implant using three-dimensional finite element analysis
Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi kullanılarak açılı pterigoid implant ile atrofik maksilla'da lateral ve aksiyal kuvvetlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 882129
- Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET HAMDİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Mahroq T. (2023). Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi kullanılarak açılı pterigoid implant ile atrofik maksilla'da lateral ve aksiyal kuvvetlerin değerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Oral ve Maksillofacial Cerrahi Bölümü, Doktora Çalışması. İstanbul. Bu araştırmanın amacı, pterigoid implant için optimum cerrahi açıyı belirlemektir, bu da çeşitli açılarda yerleştirilecek ve Frankfurt yatay düzlemine dayalı sonlu elemenlar analizi kullanılarak değerlendirilecektir. Kansellöz ve kortikal kemik içerir üç boyutlu maksilla modeli dişsiz bir hastanın CT taramalarından elde edildi. Atrofik maksilla ve açılı pterigoid implantı olan 58 yaşındaki erkek hastanın yüz bölgesi DICOM formatında CT ile görüntülendi . Oluşturulan tek tedavi modeli pterigoid implant uygulaması olarak planlandı. DICOM verileri 0.3 milimetre kalınlığındaydı. Mimics programı bölümlerin kemik kesitlerinin üç boyutlu bir modelini oluşturdu. SOLIDWORKS kullanılarak 3.5 mm çapında, 16 mm uzunluğunda, konik şekilli ve özel yiv tasarımı olan dental implantlar pterigoid kemiğe yerleştirildi. Pterigoid dental implantların yerleştirilmesi monokortikal (kret ve kancellöz kemiklerin terminal sınırında) ve bikortikal teknik kullanılarak 45, 55, 65, 75 ve 85 derecede Frankfurt yatay düzlemine göre incelenmiştir. Bu çalışmada on model kullanıldı. CAD modellerini yükleme için ANSYS'e gönderildi. Kuvvet uygulamadan önce maksilla sınırları zigoma bölgesinden sabitlendi. Kuvvetler, 50N yan yükleme, 150N aksiyal yük ve her ikisininin kombinasyonu olacak şekilde, toplam 3 yük duruma kullanılarak simüle edildi . Araştırmamızın bulgularına dayanarak, pterigoid bir implantın yerleştirilmesi için, çevresel kemik basıncı üzerindeki etkisiyle ilgili olarak, Frankfurt Horizontal Planı göz önünde bulundurulduğunda ve bikortikal yerleştirme sağlandığında en uygun açının 85 derece olduğu sonucuna varıldı. Araştırmamızın bulgularına dayanarak, pterigoid implantın çevresindeki kemik üzerindeki deformasyon oranı açısından optimum yerleştirme açısı belirlenebilir. Özellikle, önerilen açılar monokortikal yerleştirme için 75 derece ve bikortikal yerleşme için 85 derecedir. Bu araştırma, 85 derecelik açının, komşu kemik dokusuna ve implantı yapısal bütünlüğüne zarar vermeme açısından en olumlu özellikleri gösterdiğini saptamıştır
Özet (Çeviri)
Mahroq T. (2023). Evaluation of lateral and axial forces in atrophic maxilla with angled pterygoid implant using three-dimensional finite element analysis . Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, PhD Thesis. Istanbul. The purpose of this research is to identify the optimal surgical angle for the pterygoid implant, which will be placed at a variety of angles, and to evaluate it using finite element analysis based on the Frankfort Horizontal Plane. A three-dimensional maxilla model was reconstructed from a CT scan of a toothless patient. This model includes the cancellous and cortical bone. The facial region of a 58-year-old male patient with an atrophic maxilla and an angled pterygoid implant was imaged with CT in DICOM format. The raw DICOM data had a 0.3-millimeter section thickness. The MIMICS program created a three-dimensional model of the sections bone tissue. A dental implant with a diameter of 3.5 mm, a length of 16 mm, a conical shape, and a private thread design was placed in the pterygoid bone using SOLIDWORKS. This study investigated at how to place a pterygoid dental implant using both monocortical (at the end of the crest and cancellous bone) and bicortical (between the crest and basal bone) methods at 45, 55, 65, 75, and 85 degrees relative to the Frankfort Horizontal Plane. Ten models were used for this study. CAD models were sent to ANSYS for loading . Boundaries of maxilla before force application are fixed from the zygomatic region. Human mastication was simulated using three load situations with the following characteristics, 150-N axial loading and 50-N lateral loading separately and 50-N lateral loading and 150-N axial loading simultaneously. Based on our studies and according to the Frankfort Horizontal Plane, placing the pterygoid implant at an 85 degree angle is the best in terms of bone stress. In terms of bone strain, it was found that placing the implant at 75 and 85 degree angles monocortically and bicortically respectively has the best outcome. This research concluded that an angle of 85 degree exhibits the most favorable positive attributes in terms of minimizing injury to the adjacent bone tissue and the implant's structural integrity.