Farklı sulama seviyeleri ve azot dozlarının patateste yumru verimi, su kullanım etkinliği ve depolama kalitesi üzerine etkileri
Effect of different irrigation levels and nitrogen doses on tuber yield, water use efficiency and storage quality in potato
  1. Tez No: 882130
  2. Yazar: MUSTAFA AKKAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, farklı azot dozları ve sulama seviyelerinin patates bitkisinin büyüme, gelişme ve verim ile hasat sonrası depolama kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2021 ve 2022 yılları yetiştirme döneminde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araştırma ve Uygulama arazisinde 3 farklı sulama düzeyi (S1, S2, S3) ana parselleri, altı azot dozu (0, 10, 20, 30, 40, 50 kg/da saf olarak) alt parselleri oluşturacak şekilde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Çalışmada; dikimden depolamaya kadar geçen dönem içerisinde fenolojik gözlemler, fizyolojik ölçümler, hasat ve hasat sonrası yapılan ölçümler, yumru kalitesi sonuçları ve son olarak depolamada yapılan ölçüm sonuçları belirlenmiştir. Farklı azot dozu ve sulama uygulamalarının gerek hasat öncesi dönemde gerekse hasat sonrası dönemde ve depolamada farklı parametreleri istatiksel olarak önemli etkilediği bulunmuştur. Çalışmada en yüksek yumru verimi 30 kg/da azot uygulamasından elde edilmiştir. Ancak bu seviyeden sonra 40 ve 50 kg/da azot uygulamaları verimde olumsuz bir etki yaratmıştır. Ayrıca, Agria patates çeşidi ile yapılan depolama çalışması sonucunda yumruların sanayilik çeşit özelliklerini kaybetmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of different nitrogen doses and irrigation levels on growth, development, yield and post-harvest storage quality of potato plants. The study was established and carried out in the 2021 and 2022 growing season in Niğde Ömer Halisdemir University Research and Application area according to the experimental design with four replications in the form of 3 different irrigation level (S1, S2, S3) main plots and six nitrogen doses (0, 10, 20, 30, 40, 50 kg/da pure) sub-plots in randomized blocks. In the study; phenological observations, physiological measurements, harvest and post-harvest measurements, tuber quality results and finally storage measurement results were determined during the period from planting to storage. It was found that different nitrogen doses and irrigation applications affected different parameters statistically significantly both in the pre-harvest period, post-harvest period and storage. The highest tuber yield in the study was obtained from 30 kg/da nitrogen application. However, after this level, nitrogen applications of 40 and 50 kg/da had a negative effect on yield. In addition, as a result of the storage study conducted with the Agria potato variety, it was determined that the tubers did not lose their industrial variety characteristics.