Navigating sustainable consumer behavior: A comprehensive study on motivators and message strategies for suboptimal food consumption
Sürdürülebilir tüketici davranışını yönlendirme: Standart altı gıda tüketimine yönelik motivatörler ve mesaj stratejileri üzerine kapsamlı bir çalışma
- Tez No: 882142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TOLUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Gıda israfı konusundaki küresel zorluk, özellikle üretim sonrası aşamada, yenilebilir ancak standart altı (optimal olmayan) gıda ürünlerinin satışı yoluyla inovatif yaklaşımları teşvik ediyor. Bu tez, tüketici motivasyonlarını araştırıyor ve keşifsel sıralı karma yöntem yaklaşımıyla mesaj çekiciliği ve kaynaklarının etkisini inceleyerek yanıtları değerlendiriyor. İlk olarak, optimal olmayan gıdaların tüketimiyle ilgili motivasyonları anlamak için nitel görüşmeler yapılıyor ve ardından bu bulgulara dayanarak sürdürülebilirlik iletişimi modeli için iki nicel çalışma geliştiriliyor. Tezin amaçları: (1) gıda israfını azaltma ve optimal olmayan gıdaları seçme konusunda tüketici motivasyonlarını nitel bir çalışma ile açıklığa kavuşturmak ve (2) Instagram'da mesaj çekiciliği (duyusal, suçluluk hissi uyandıran, bilgilendirici) ve kaynağın (şirket veya sosyal medya influencer'ları) etkisini değerlendirmek. Nicel çalışma, marka tutumu, satın alma niyeti ve ağızdan ağıza iletişim (WOM) üzerine odaklanıyor. Nitel bulgular, gıda israfından kaçınma ve ekonomik tasarrufun birincil motivatörler olduğunu vurguluyor. Nicel çalışmalarda, suçluluk hissi uyandıran mesajlar marka tutumunu daha etkili şekillendirirken, bilgilendirici mesajlar düşük marka tanınırlığı nedeniyle satın alma niyetini ve olumlu WOM'u artırıyor. Mevcut literatür, influencer pazarlamanın önemli etkileri olduğunu öne sürse de, bu çalışma mesaj kaynağının marka tutumu, satın alma niyeti ve WOM üzerindeki etkisinde anlamlı bir fark bulamıyor. Bu, mesaj stratejilerini marka tanınırlığına göre uyarlamanın önemini vurguluyor. Çalışma ayrıca Ayrıntılandırma Olasılık Modeli (ELM) aracılığıyla sürdürülebilirlik iletişimini inceleyerek, ayrıntılı bilgilerin vurgulandığı merkezi yolun sürdürülebilir davranışı teşvik eden etkili stratejilerle uyumlu olduğunu ortaya koyuyor. Bu tez, gıda israfını azaltma ve optimal olmayan gıda tüketimi konusunda tüketici motivasyonlarına ışık tutarak, optimal olmayan gıdaların sürdürülebilir atık yönetimi çözümü olarak teşvik edilmesi için işletmelere pratik öneriler sunuyor.
Özet (Çeviri)
The global challenge of food waste drives innovative approaches, especially in post-production, with businesses focusing on selling suboptimal but edible food products. This dissertation investigates consumer motivations and examines the effectiveness of message appeal and sources in influencing responses through an exploratory sequential mixed-method approach. It starts with qualitative interviews to understand motivations related to consuming suboptimal foods and then develops two quantitative studies to test a model of sustainability communication for suboptimal foods. The objectives are: (1) to clarify consumer motivations for reducing food waste and choosing suboptimal foods through a qualitative study, and (2) to assess the impact of message appeal (sensual, guilty, informational) and source (company or social media influencers) on Instagram. The quantitative study focuses on brand attitude, purchase intention, and word-of-mouth (WOM) communication. Qualitative findings highlight food waste avoidance and economic savings as primary motivators. In the quantitative studies, guilty appeals shape brand attitude more effectively, while informational appeals increase purchase intention and positive WOM due to low brand familiarity. Despite existing literature suggesting significant impacts of influencer marketing, this study finds no significant differences in the influence of message source on brand attitude, purchase intention and WOM. This underscores the importance of tailoring message strategies to brand familiarity. The study also examines sustainability communication through the Elaboration Likelihood Model (ELM), revealing that a central route emphasizing detailed information aligns with effective strategies for promoting sustainable behavior. This dissertation provides insights into consumer motivations for reducing food waste and offers practical implications for businesses promoting suboptimal foods as a sustainable waste management solution.