Pediatrik popülasyonda; roche cobas 8000 e801 immün analiz cihazı için tiroid stimülan hormon (TSH), serbest T4 (sT4), serbest T3 (sT3) düzeylerinin referans aralıklarının indirekt yöntemle belirlenmesi
- Tez No: 882149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEYLA ERALDEMİR, PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş-Amaç: Kendi çocuk popülasyonumuzda Roche Cobas 8000 otoanalizörü için tiroid uyarıcı hormon (TSH), serbest tiroksin (sT4) ve serbest triiyodotironin (sT3) hormonlarının referans aralıklarını (RI) indirekt yöntemle saptamaktır. Yöntem: Hastane Laboratuvar Bilgi sisteminden (LİS) 1 Mayıs 2021-30 Kasım 2022 tarihleri arasında 0-20 yaş arası pediatrik popülasyonun TSH, sT4, sT3, anti-tiroglobulin (Anti TG) ve anti-tiroperoksidaz (Anti-TPO) verileri indirildi. Pozitif Anti TG ve Anti-TPO düzeylerine sahip olan hastaların verileri çalışma dışı bırakıldı. Birden fazla test istemi yapılmış olan hastaların, yalnızca en son tarihli test sonuçları dikkate alındı. Yoğun bakım üniteleri, endokrinoloji, enfeksiyon hastalıkları, onkoloji ve hematoloji poliklinikleri ile patoloji olasılığının yüksek olduğu yataklı servislerdeki hastalardan elde edilen laboratuvar verileri çalışma dışı bırakıldı. İstatiksel analiz ile uç değerler atıldıktan sonra 11883 TSH, 11604 sT4, 6014 sT3 verisi ile RI analizi yapıldı.Elde edilen RI'lar daha sonra indirekt yöntemin güvenilirliğini araştırmak için direkt yöntemlerle oluşturulanlarla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma, geniş bir yaş aralığını kapsayan kohorttan elde edilen verilerle, TSH düzeylerinin çocuklar büyüdükçe azaldığını ve özellikle yenidoğanlarda (1-15 gün) en yüksek düzeylerde olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlarımız doğum sonrası TSH'deki geçici artışla uyumludur ve yaşa özel aralıkların önemini vurgular. İki yaşına kadar olan sürede TSH düzeylerinin erkeklerde 0.85-6.44 ve kadınlarda 0.72-6.19 µIU/mL'ye indiği ve 15 yaşına kadar kademeli olarak erkeklerde 0.73-4.57 ve kızlarda 0.67-4.41 µIU/mL'ye düştüğü bulunmuştur. sT3 seviyeleri yaşla birlikte önemli bir değişiklik göstermemiştir. Sonuç: Tezin sonuç kısmında, pediatrik popülasyon için TSH, sT4 ve sT3'ün yaşa özel RI'na dair yeni bilgiler sunulmuştur. sT4 ve sT3 için belirlenen RI, klinisyenlerin pediatrik tiroid fonksiyonlarını değerlendirirken ve tiroid bozukluklarını teşhis ederken daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olacak niteliktedir. Bu sonuçlar, pediatrik tiroid testlerinde tanıların doğruluğunu ve tedavi protokollerinin etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the reference ranges (RI) of thyroid-stimulating hormone (TSH), free thyroxine (fT4) and free triiodothyronine (fT3) hormones by indirect method for the Roche Cobas 8000 autoanalyzer in our own child population. Method: TSH, fT4, fT3, anti-thyroglobulin (Anti TG) and anti-thyroperoxidase (Anti-TPO) data of the pediatric population aged 0-20 years between May 1, 2021and November 30, 2022 were downloaded from the Hospital Laboratory Information System (LIS). The data of patients with positive Anti-TG and Anti-TPO levels were excluded from the study. Of the patients who had more than one test request, only the most recent test results were taken into account. Laboratory data obtained from patients in intensive care units, endocrinology, infectious diseases, oncology and hematology outpatient clinics and inpatient services with a high probability of pathology were excluded from the study. After the extreme values were discarded with statistical analysis, RI analysis was performed with 11883 TSH, 11604 sT4, 6014 sT3 data. The resulting RIs were then compared with those generated by direct methods to investigate the reliability of the indirect method. Results: With data from a cohort covering a wide range of ages, the study found that TSH levels decreased as children grew and were particularly high in newborns (1-15 days). Our results are consistent with a transient increase in postpartum TSH and highlight the importance of age-specific intervals. It was found that TSH levels decreased to 0.85-6.44 μIU/mL in boys and 0.72-6.19 μIU/mL in women up to two years of age, and gradually decreased to 0.73-4.57 μIU/mL in boys and 0.67-4.41 μIU/mL in girls until the age of 15. sT3 levels did not change significantly with age. Conclusion: In the conclusion of the thesis, new information on the age-specific RI of TSH, fT4 and fT3 for the pediatric population is presented. The RI for fT4 and fT3 is designed to help clinicians make more informed decisions when assessing pediatric thyroid function and diagnosing thyroid disorders. These results aim to improve the accuracy of diagnoses and the effectiveness of treatment protocols in pediatric thyroid tests.