Eser sözleşmesinde sonraki ifa imkânsızlığı
Subsequent impossibility of performance in the contract of work
- Tez No: 882148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Eser sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nun 470-486. maddeleri arasında hüküm altına alınmıştır. Sözleşmenin taraflarını yüklenici ve işsahibi oluşturur. Tarafların sözleşme kapsamında yerine getirmekle yükümlü oldukları edimler eser meydana getirmek ve bedel ödemektir. Bu kapsamda yüklenici eser meydana getirirken işsahibi buna karşılık olarak bedel öder. Öte yandan, borçlunun edimini yerine getirmesine engel olan birtakım sebepler ifanın imkânsızlaşması sonucunu doğurur. Sonraki ifa imkânsızlığı bu anlamda sözleşme kurulduktan sonra ortaya çıkar ve borçlunun ifada bulunmasını imkânsızlaştırır. Eser sözleşmesinde sonraki ifa imkânsızlığını meydana getiren sebep işsahibi veya yüklenici kaynaklı olabilir. Bu kapsamda eserin meydana gelmesi, işsahibi ile ilgili beklenmedik olay yahut yüklenicinin ölümü veya eseri tamamlama yeteneğini kaybetmesi sebeplerinden imkânsızlaşabilir. Öte yandan, eserin teslimden önce yok olması da mümkündür. Bu durumda yüklenicinin yok olan eseri yeniden meydana getirmesi mümkün olabilmekle birlikte; eserin yeniden meydana getirilme ihtimalinin tamamen ortadan kalkması da gündeme gelebilir. Bu bakımdan, eser sözleşmesinde sonraki ifa imkânsızlığını meydana getiren unsurların tespiti önem taşır.
Özet (Çeviri)
The work contract is regulated under Articles 470-486 of the Turkish Code of Obligations. The parties to the contract are the contractor and the customer. The obligations that the parties are obliged to fulfill within the scope of the contract are to create a work and to pay a price. In this context, while the contractor creates the work, the customer pays a price in return. On the other hand, certain reasons that prevent the obligor from fulfilling its performance result in the impossibility of performance. In this sense, the subsequent impossibility of performance arises after the conclusion of the contract and makes it impossible for the obligor to perform. The cause of the subsequent impossibility of performance in a contract of work may be caused by the customer or the contractor. In this context, the performance of the work may become impossible due to an unexpected incident related to the customer or the death of the contractor or the loss of the ability to complete the work. On the other hand, it is also possible for the work to be destroyed before delivery. In this case, although it may be possible for the contractor to reconstruct the destroyed work, the possibility of reconstructing the work may be completely eliminated. In this respect, it is important to determine the elements that constitute the subsequent impossibility of performance in the contract of work.