The use of inquiry-based learning and teaching in Primary Years Programme (PYP) classrooms to teach English as an additional language in Turkish context
Türkiye bağlamında İlk Yıllar Programı (İYP) sınıflarında, İngilizce'nin ek dil olarak öğretilmesinde sorgulama temelli öğrenim ve öğretim yönteminin kullanılması
- Tez No: 882181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM EVEYİK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de Uluslararası Bakalorya (UB) İlk Yıllar Programı'nı (İYP) uygulayan okullarda, İngilizce'yi ek dil olması bağlamında İngilizce öğretmenlerinin ve İYP koordinatörlerinin sorgulama temelli öğrenme ve öğretimi kavramsallaştırmalarını ve uygulamalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, algılanan güçlükler, güçlüklerin üstesinden gelme yolları, faydalar ve daha iyi bir uygulama için öneriler de dahil olmak üzere programın kavramsallaştırılmasını ve uygulanmasını analiz etmek için nitel bir yaklaşım benimsemiştir. Veriler, 18 İngilizce öğretmeni ve 7 PYP koordinatörü olmak üzere 25 katılımcıdan, açık uçlu bir anket, görüşmeler, sınıf gözlemlerinin yanı sıra okulların dil politikaları, haftalık planları ve materyallerini içeren belgelerin analizi yoluyla elde edildi. İçerik ve tematik analizler, İngilizce öğretmenlerinin ve İYP koordinatörlerinin öğrenim ve öğretimde sorgulamayı programın teorik çerçevesine uygun olarak nasıl kavramsallaştırdıklarını ortaya koydu.Katılımcılar ayrıca İngilizce derslerinde sorgulamaya dayalı öğretim örneklerini sergilediler. İYP'nin öğrenci katılımını artırdığını, İngilizce dil becerilerini geliştirdiğini ve öğrencilerin bilgi düzeylerini artırmak için farklı becerileri gösterdiklerini savundular. İYP öğretmenleri, öğretmen rollerinde bir değişim yaşadıklarını ve kendilerini daha çok kolaylaştırıcı olarak gördüklerini belirttiler. Katılımcılar ayrıca planlama, terminoloji ve ölçme değerlendirme gibi programla ilgili güçlükler ve zaman yönetimi, öğrenci/veli ve okul profili gibi öğretmen/kurum ile ilgili güçlükler olmak üzere iki ana tema altında sınıflandırılan bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirttiler. Katılımcılar programı daha iyi uygulamak için daha fazla işbirliği ve UB'den daha fazla destek ve rehberlik talep ettiler. Bu bulgular, İngilizce öğretmenlerinin planlama, materyal oluşturma, farklılaştırma ve İYP' nin farklı bileşenlerini öğretim uygulamalarına dahil etme konularında okulları ve IB ağı tarafından daha fazla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Okullar ve IB yetkilileri, İngilizce öğretmenlerinin yararlanabileceği daha erişilebilir ve uygulamaya dayalı mesleki gelişim fırsatları ve rehberliği sunmalıdır. Ayrıca, IB eğitimcilerinin hem kendi okulları içinde hem de okullar arasında işbirliği yapmaları için farklı resmi ve resmi olmayan fırsatlar, İYP okulları ve IB ağı tarafından teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate English teachers' and Primary Years Programme (PYP) coordinators' conceptualisation and use of inquiry based learning and teaching within the English as an Additional Language (EAL) context of the International Baccalaureate (IB) PYP schools in Türkiye. The research adopts a qualitative approach to analyze the programme's conceptualization and implementation, including the perceived challenges, ways to overcome these challenges, benefits, and suggestions for a better implementation of PYP in Turkish context. Data came from 25 participants, 18 teachers and 7 PYP coordinators, through an open-ended questionnaire, interviews, classroom observations, as well as the analysis of the documents including schools' language policies, weekly plans, and materials. The content and thematic analyses revealed how English teachers and PYP coordinators conceptualized inquiry in learning and teaching as aligning with the theoretical framework of the PYP. The participants also showcased examples of inquiry-based teaching in English lessons. They argued that PYP's inquiry-based learning led to higher student engagement, enhanced English language skills, and demonstration of various skills to improve their knowledge. PYP teachers also experienced a shift in their role as teachers and regarded themselves as more facilitators. The participants also reported facing some challenges classified under two main themes: program-related challenges such as planning, terminology, and assessment; and teacher/institution-related challenges which involved issues mainly related to time management, the profile of students, parents, and schools. The participants suggested more collaboration as well as support and guidance from IB to implement the program better in the Turkish contexts. These findings indicate that EAL teachers should be supported more by their schools and IB network in planning, creating materials, differentiation and incorporating different components of PYP into their teaching practices. Schools and IB officials should offer more accessible and practice-based professional development opportunities and guidance for EAL teachers to benefit from. In addition, different formal and informal opportunities for IB educators to collaborate, both within their schools and across the schools, should be encouraged and endorsed by PYP schools and IB network.